Wang Yi, Filipinli mevkidaşıyla görüştü

2019-03-20 18:55:57 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi Beijing'de, Filipinli mevkidaşı Teodoro Lochen'le bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede, iki ülke liderlerinin önderliği ile ilişkilerde son 3 yıl boyunca iyileşme, pekişme ve yükselme gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Taraflar arasında siyasi güvenin devamlı olarak derinleştirildiğini ve somut işbirliğinde de zengin sonuçlar alındığını hatırlatan Wang, iki ülkenin denizde işbirliği yolları arayışında bulunarak, el ele Güney Çin Denizi'ndeki barış ve istikrarı koruduğunu kaydetti.

Wang, iki ülkenin ayrıca güvenlik, kalkınma ve kültür alanlarındaki işbirliğini var güçle ilerleterek, Kuşak ve Yol inşasını genişletip, ikili ilişkileri üst düzeye taşıdığını ifade etti.

Wang Yi, Filipinler'in, Çin-ASEAN ilişkisinin koordinatörü olarak, örgütle ilişkileri ve Doğu Asya işbirliğini aktif bir şekilde hızlandırdığını vurguladı ve bu durumu takdirle karşıladıklarına işaret etti.

Teodoro Lochen ise, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin gelecek ay düzenlenecek Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na katılmak üzere Çin'i ziyaret edeceğini dile getirdi.

Lochen, Çin'le siyasi güveni pekiştirerek, her alanı kapsayan işbirliğini derinleştirmeye, denizdeki işbirliğini ilerletmeye ve ikili ilişkilerde yeni gelişmeler kaydedilmesini hızlandırmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor