“Xi'nin Avrupa gezisi, Çin-AB ilişkilerine dinamizm katacak”

2019-03-20 16:16:18

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Wang Chao, bugün düzenlenen basın toplantısında Cumhurbaşkanı Xi'nin Avrupa turu hakkında bilgi verdi.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 21-26 Mart günlerinde İtalya, Monako ve Fransa'yı kapsayan Avrupa turuna çıkacak.


Wang Chao, basın toplantısında yaptığı açıklamada, Xi'nin gezisinin Çin ve söz konusu üç ülke arasındaki ilişkileri yeni düzeye taşıyacağı gibi, Çin-Avrupa ilişkilerine de dinamizm katacağını kaydetti.


Xi'nin Avrupa ziyaretinin Kuşak ve Yol inşası çerçevesindeki işbirliğini genişleteceğini ve Çin ile Avrupa ülkelerinin halklarına daha fazla yarar getireceğini söyleyen Wang Chao, böylece dünya barışı ve kalkınmasına da katkı sağlanacağını belirtti.


Xi'nin İtalya ziyaretine değinen Wang Chao, İtalya'nın G20 ve AB'nin önemli bir üyesi olduğunun altını çizdi. Bu yılın Çin-İtalya kapsamlı stratejik ortaklığının 15. yıldönümü, gelecek yılınsa iki ülke arasında diplomatik ilişkilerinin tesisinin 50'inci yılı olduğunu hatırlatan Wang, ikili ilişkilerin gelecekte yeni gelişme fırsatlarıyla karşı karşıya bulunduğunu kaydetti.


Wang'ın verdiği bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Xi'nin İtalya gezisi süresince iki taraf kapsamlı stratejik ortaklığın güçlendirilmesi, Çin-İtalya işbirliğine çağın yeni unsurlarının katılması ve Kuşak ve Yol inşası çerçevesi altında işbirliğinin pekiştirilmesi gibi hususlarda görüş alışverişinde bulunacak. Bunun yanı sıra dışişleri, ticaret, ekonomi, kültür gibi alanlarda çok sayıda hükümetler arası işbirliği belgesi ile altyapı tesisleri, makine ve finans gibi sektörlerde de ticaret sözleşmelerinin imzalanması bekleniyor.


Xi Jinping Avrupa turu kapsamında Monako'yu da ziyaret edecek, böylece Monako'ya Çin'den cumhurbaşkanı düzeyinde ilk kez bir ziyaret gerçekleştirilmiş olacak. Bu bağlamda Xi'nin ziyareti Çin-Monako ikili ilişkilerinin pekiştirilmesi bakımından tarihi önem taşıyor.


Xi Jinping'in Avrupa'daki bir başka durağı da Fransa. BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi ve AB'nin önemli bir üye ülkesi olarak Fransa, aynı zamanda Çin Halk Cumhuriyeti ile resmi ilişki kuran ilk büyük Batılı ülke konumunda.


Xi'nin 5 yıl aradan sonra Fransa'ya resmi ziyaret yapması, iki ülke için özel mana ifade ediyor. Xi Jinping, ziyareti sırasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile dar ve geniş kapsamlı görüşmeler yapacak. İki liderin huzurunda enerji, ulaştırma, tarım, finans, kültür ve teknoloji gibi alanlarda çok sayıda işbirliği belgesi imzalanacak.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor