Haber Analiz: Çin, 2019'da yoksullukla mücadelede kararlı

2019-03-20 16:11:46

Çin'de geçen hafta sona eren 13. Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) ve Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı 13. Ulusal Komitesi'nin yıllık toplantılarında, 2019 yılındaki kalkınma hedefleri belirlendi. Bu hedefler arasında en önceliklisi yoksullukla mücadele çalışmalarının derinleştirilmesi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, söz konusu iki yıllık toplantı kapsamında eyalet oturumlarına katıldığı sırada yoksullukla mücadele konusuna birkaç defa değindi. Çin'in 2020'de refah toplumunun tamamen inşasına dair hedefine ulaşmak için geriye iki senesi kalmışken, 2019 Çinlilerin yoksullukla mücadele sürecinde kritik bir yıl olarak görülüyor.

Yoksullukla mücadele, günümüzde en zorlu küresel sınamalardan birini teşkil ediyor. Çin ise bu alanda büyük başarılar kaydetti. Dünya Bankası'nın verilere göre, dünya genelinde yoksulluktan kurtarılan her yüz kişinin 70'i Çinli. Çin'de uygulanan reform ve dışa açılma politikası sayesinde uluslararası standartlara göre 1978-2017 yılları arasında ülkede toplam 700 milyon kişi yoksulluktan kurtuldu.

Çin, geçtiğimiz 40 yılda küresel yoksullukla mücadele neticelerinin yüzde 70'ini oluştururken dünyada en fazla yoksul nüfusu kurtaran ülke oldu.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu'nun verdiği rakamlara göre tarih, çevre, nüfus ve bölgeler arası dengesiz kalkınma unsurlarının etkisiyle Çin'in kırsal bölgelerinde yoksul nüfus şu anda 16 milyon 600 bini buluyor. Çin hükümeti, iki toplantı sırasında meclise sunulan hükümet çalışma raporunda bu yıl 10 milyon kişinin yoksulluktan kurtarılacağı taahhüdünde bulundu. Söz konusu taahhüdün yerine getirilmesi, 2020 yılına kadar ülkede yoksulluğun tamamen giderilmesi ve orta halli refah toplumunun kurulması açılarından büyük önem taşıyor.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, adı geçen iki toplantı sırasında yaptığı konuşmada, yoksulluğu bitirme çalışmalarının son aşamasında daha titiz ve sıkı çalışılması gerektiğini vurguladı.

Bununla beraber yoksulluğun giderilmesi hedefine varılması için kırsal bölgelerin kalkındırılması stratejisi yürürlüğe girdi. Strateji, köylerin ülkedeki tahıl güvenliğinin korunması sorumluluğunu üstlenmesi, tarım sektöründe arz yanlı reformun hayata geçirilmesi, çevre dostu kalkınma bilincinin güçlendirilmesi, kırsal bölgelerde altyapı tesislerinin artırılması, köylerin yönetim çalışmalarının geliştirilmesi ve ilgili reformların derinleştirilmesi olmak üzere 6 maddeden oluşuyor.

Bu kritik yılda yoksulluğun azaltılması ile mücadele, sadece Çin hükümetinin vatandaşlarına verdiği taahhüt değil, aynı zamanda dünyaya yaptığı yeni bir katkı olacaktır.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor