Çin: “Yaşayan Budalar'ın reenkarnasyonu” yasalara ve ritüellere uymalı

2019-03-19 17:45:04 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Dalay Lama da dahil yaşayan Budalar'ın reenkarnasyonunun, Çin'in hukuk kuralları ile Budizm'in dini ritüellerine uygun olması gerektiğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, günlük olağan basın toplantısında, Dalay Lama'nın bir sonraki Dalay Lama'nın yeniden doğuşuna ilişkin açıklamasını değerlendirdi.

14. Dalay Lama'nın, Dalay Lama'nın ruhunun muhtemelen Hindistan'daki bir bebeğe göç edeceği iddiasında bulunması ve Çin'de ortaya çıkanın ise tanınmayacağını söylemesi hakkında açıklama yapan Geng, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Yaşayan Budalar'ın yeniden doğuşu (reenkarnasyonu), Tibet Budizmi'ne özgün bir aktarma yöntemi olarak, yerleşmiş ritüellere ve sitemlere sahip. Çin hükümeti din ve inanç özgürlüğü politikası izleyerek, Tibet Budizmi'ne özgün olan söz konusu aktarma yönetimine saygı gösteriyor. Dalay Lama'nın yeniden doğuşu sistemi birkaç yüz yıllık bir geçmişe sahip. 14. Dalay Lama'nın kendisi de dini ritüellere göre belirlendi ve merkezi hükümetçe onaylandı. Bu nedenle Dalay Lama dahil yaşayan Budalar'ın reenkarnasyonu ülkenin hukuk kurallarına ve Budizm'in dini ritüellerine uygun olmalı.”
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor