Haber Analiz: Xi'nin gezisi, Çin-AB ilişkilerinde parlak bir sayfa açacak

2019-03-19 16:37:09

Edinilen bilgilere göre, Çin hükümeti, kalifiye teknik personel yetiştirmek için mesleki eğitimi geliştirmeyi bu yılki önemli görevlerinden biri olarak belirledi. Mesleki eğitim, iki ülke arasındaki eğitim işbirliğinin de önceliklerinden olacak. İki ülkeden 100'er kardeş şehirde mesleki eğitim işbirliği başlatılacak.

“Çin-Avrupa ilişkilerindeki önemli anlar”, mevcut uluslararası durumda dayanışma ve güvenin garanti altına alınması için Çin ve Avrupa'ya acil olarak ihtiyaç duyulmasından kaynaklanıyor.

2019 yılında dünyada birçok köklü değişim yaşanıyor. Avrupa'da tek taraflılık, ticarette korumacılık, popülizm ve terörizm gibi sorunların mevcudiyetinin yanı sıra, Avrupa Parlamentosu seçimleri yapılacak. Bu kritik dönemde büyük ülkeler arasındaki diplomatik ilişkilerin de daha istikrarlı ve olumlu olması gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Xi'nin yapacağı Avrupa ziyareti, sadece Kuşak ve Yol inisiyatifini AB'nin Avrasya'da bağlanırlık stratejisiyle kenetlemeyecek; aynı zamanda, küresel ekonomik sürdürülebilir kalkınmaya da yeni bir güç sağlayacak.

Çin ile Avrupa arasında hâlâ rekabetçi bir ilişki olduğu inkâr edilemez, ancak işbirliği yine de her iki tarafın temel dayanak noktası. Beş yıl önce, Cumhurbaşkanı Xi Jinping Avrupa ziyareti esnasında yaptığı bir konuşmada, önyargının sebebinin "insanlar arasındaki karşılıklı anlayış yetersizliği" olduğuna dikkat çekmiş, Alman filozof Gottfried Wilhelm Leibniz'in "Sadece ve sadece yeteneklerin paylaşılması bilgelik ışığını yakabilir” sözünü tekrarlamıştı.

Beş yıl sonra, bugün, “Çin-Avrupa ilişkilerinin önemli anları” yaklaşırken, bu belirsiz dünyaya daha keskin ve parlak bir ışık sunulmasını umuyorum. 

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor