Wang: Çin ile AB arasında 10 hususta mutabakat var

2019-03-19 11:39:06 CRI

Wang: Çin ile AB arasında 10 hususta mutabakat var

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin ile Avrupa arasında 10 husus üzerinde mutabakat bulunduğunu söyledi.

Wang Yi, dün Brüksel'de AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile bir araya geldi.

Wang Yi, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, kapsamlı stratejik ortaklar olan Çin ve AB arasındaki işbirliği ve rekabetin iki taraf için de büyük önem taşıdığını belirtti. Wang, tarafların aralarındaki işbirliğinin rekabetten çok daha ağır bastığı konusunda hemfikir olduğunu ifade etti.

Taraflar arasında 10 husus üzerinde mutabakat bulunduğunun altını çizen Wang Yi, bunlardan ilkinin, Çin ile AB'nin çok taraflılığı desteklemesi ve tek taraflı uygulamalara karşı çıkması olduğunu söyledi.

Her iki tarafın da BM'nin uluslararası meselelerdeki başat rolünü desteklediğini ve BM Tüzüğü'nde yer alan ilkelere dayalı uluslararası ilişkilerin temel normlarını koruduğunu dile getiren Wang Yi, hem Çin'in hem de AB'nin açık dünya ekonomisine destek verdiğini ve korumacılığa karşı çıktığını ifade etti.

Dördüncü olarak, iki tarafın da kurallara dayalı çok taraflı ticaret sistemini savunduğuna ve DTÖ'de reformun ilerletilmesine destek verdiğine dikkat çeken Çinli bakan, Çin ile AB'nin uluslararası toplumun gündemindeki sorunların ve bölgesel anlaşmazlıkların barışçı diyalog ve istişarelerle çözülmesini desteklediğinin altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Wang, Çin ile AB'nin iklim değişikliği dâhil olmak üzere küresel sınamalara karşı uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesinden yana olduğunu, her iki tarafın da uluslararası silahların yayılmasının önlenmesi rejimini ve küresel stratejik istikrarı korumayı savunduğunu dile getirdi.

Çin ile AB arasındaki mutabakat noktalarından sekizincisinin “2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin hayata geçirilmesine destek vermek ve Kuzey-Güney arasındaki ekonomik dengesizliğin giderilmesine bağlılık” olduğuna işaret eden Wang Yi, iki tarafın da terörizmin her türüne karşı mücadele edilmesine destek verdiğini ve aşırıcılığın yayılmasını önlemek için bütüncül tedbirlere başvurduğunu kaydetti.

Çinli bakan, son olarak, hem Çin hem de AB'nin 2. Dünya Savaşı sonrası kurulan uluslararası sistem ve düzeni desteklediğini, bunun yerine yeni bir sistem kurmayacağını ifade etti.

Mogherini ise yaptığı açıklamada, Wang Yi ile hemfikir olduğunu belirterek, taraflar arasındaki işbirliğinin derinleşmesiyle söz konusu mutabakatların daha da genişleyeceğine inandığını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor