Wang: Avrupa ile ortak hedefimiz karşılıklı kazanç

2019-03-19 10:43:09

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin-Avrupa ilişkilerinin temel dayanağının işbirliği olduğunu söyledi.

Wang Yi, dün Brüksel'de Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Wang, yaptığı açıklamada, “Yüksek Temsilci (Mogherini) ve şahsım, Çin-Avrupa ilişkilerinde işbirliğinin geçmişte ve şimdi temel dayanak olduğuna, gelecekte de daima böyle olacağına inanıyoruz” ifadesini kullandı.

Wang Yi, tarih, kültür, sosyal sistem ve kalkınma aşamalarındaki farklılıklardan ötürü Çin ile Avrupa arasında bazı hususlarda kaçınılmaz olarak anlaşmazlıklar bulunduğunu dile getirdi.

Çinli bakan, iki tarafın ekonomi ve ticaret alanlarındaki ilişkileri derinleştikçe rekabet etmelerinin de normal olduğunu, ılımlı ve yararlı işbirliğinin iki tarafın kalkınmasını ilerleteceği gibi, Çin-Avrupa işbirliğini de sağlam ve dinamik hâle getireceğini söyledi.

Çin'in dışa açılmayı genişlettiğini ve yüksek kaliteli kalkınmayı ilerlettiğini kaydeden Wang Yi, reform ve dışa açılmanın yeni turundan Avrupa'nın da faydalanabileceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çinli firmaların Avrupa'da ayrımcı olmayan ve adil muamelelere tabi olmalarını umduklarını da ifade etti.

Bu yıl Avrupa Parlamentosu Seçimleri'nin düzenlenecek olmasına karşın Çin'in AB'ye dönük siyasetinin istikrar ve sürekliliğini koruyacağına işaret eden Wang, AB'den de aynı tutumu beklediklerini kaydetti.

Wang Yi, iki tarafı Çin-AB İşbirliği 2020 Stratejik Gündemi'ni hayata geçirmek için ortak çaba göstermeye çağırdı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor