Londra'dan Çin ile işbirliğini derinleştirme arzusu

2019-03-19 10:40:59

Londra Belediye Başkanı Peter Estlin başkanlığındaki heyet, dün sekiz gün sürecek Çin ziyaretine başladı.

Estlin Çin ziyaretinden önce verdiği demeçte, Çin ile finans teknolojileri alanında Kuşak ve Yol inisiyatifi çerçevesinde işbirliğini derinleştirmeye hazır olduklarını ifade etti. Estlin bu konuda şöyle konuştu:

“Çin ziyaretimizi dört gözle bekliyoruz. Bu ziyaretimizde Shenzhen, Shanghai ve Beijing gibi şehirleri gezeceğiz. İngiliz finansal teknoloji firmalarının icra direktörlerinden oluşan bir heyet bu ziyarette bana eşlik ediyor. Umuyorum ki bu ziyaretimizde daha fazla ticaret fırsatlarıyla karşılaşabilirler. Aynı şekilde ziyaretimiz vesilesiyle Çinli firmaların İngiltere'deki yatırımlarını genişletebilmesini de umuyorum.”

Peter Estlin başkanlığındaki heyetin üyeleri arasında HSBC, KPMG ve PWC gibi finans hizmeti sağlayan şirketlerin yanı sıra, bazı İngiliz finansal teknoloji firmalarının yetkilileri de bulunuyor. İngiliz heyet, adı geçen üç şehirde finans teknolojisi forumu düzenleyerek iki ülke arasında çift yönlü yatırımı teşvik edecek.

Kısa süre önce başkent Beijing'de sona eren iki toplantıda onaylanan “Yabancı Yatırım Yasası”na da değinen Peter Estlin, yasanın onaylanmasından memnuniyet duyduğunu söyledi. Estlin, 2020 yılında resmen yürürlüğe girecek yasanın Çin'in dışa açılmayı bir adım daha ilerleteceği sinyali verdiğine işaret etti.

Bu yasa sayesinde önümüzdeki dönemde Shanghai Borsası ve Londra Borsası arasında tam bağlantının kurulmasına ümitle baktığını kaydeden Londra Belediye Başkanı Estlin, böylece uluslararası yatırımcılara Çin'de daha iyi fırsatların yaratılacağına dikkat çekti.

Diğer yandan, Kuşak ve Yol inisiyatifini kararlılıkla destekledikleri vurgusu yapan Peter Estlin, sözlerine şöyle devam etti:

“Birincisi ve en önemlisi, Kuşak ve Yol inisiyatifinin geleceği son derece heyecan verici. Uzun vadeli bakış açısıyla Kuşak ve Yol, küresel kalkınmayı gerçekleştirmeyi hedefleyen muazzam bir plandır. Gerek Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerin planladığı projelerin uluslararası finansmanı bakımından, gerekse projelerin kalitesi ve sürdürülebilirliği açısından İngiltere kendi deneyimlerine dayanarak Kuşak ve Yol inşasına katkılarda bulunacaktır.”

Bu yıl Shanghai ve Londra borsaları arasında tam bağlantının kurulmasını beklediğini kaydeden Estlin, RMB'nin uluslararasılaşmasının daha çok sermaye akışını sağlayacağı, bu süreçte ticaret ve yatırımın serbestleşmesinin ve yenilenmesinin gelecek dönemde Çin'in büyümesini ilerleteceği kanısında.

Brexit anlaşmasının Londra'nın uluslararası finansal merkez konumunu nasıl etkileyeceğine dair değerlendirmede de bulunan Peter Estlin, belirsizliklerle dolu Brexit sürecine rağmen, Londra'nın çekici bir uluslararası piyasa olduğunu savundu.

İngiltere'nin AB'den ayrılmasıyla dünyanın durmayacağının ve büyük yatırım kaynaklarından halen sermaye çektiklerinin altını çizen Estlin, Çin'in de İngiltere ile büyük ölçekli yatırımları ve işbirliğini sürdüren önemli ülkelerden biri olduğunu kaydetti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor