Wang Yi: Xi'nin ziyaretleri Çin-AB ortaklığını güçlendirecek

2019-03-19 10:22:22

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in bu hafta başlayacağı Avrupa turunun Çin ile AB arasındaki kapsamlı stratejik ortaklığı güçlendireceğini söyledi.

Wang Yi, dün Brüksel'de AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile bir araya geldi. İkili, görüşmenin ardından birlikte basının karşısına geçti.

Wang, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Xi'nin 21-26 Mart günleri arasında gerçekleştireceği Avrupa turu hakkında bilgi verdi.

Cumhurbaşkanı Xi'nin bu yılki dış gezilerinin ilk durağı olarak Avrupa'yı seçmesinin Çin'in Avrupa'ya verdiği önemi gösterdiğine dikkat çeken Wang Yi, “İtalya ve Fransa, AB'nin önemli üyeleri. Ziyaret, Çin-AB ilişkilerinde yılın en önemli olaylarından olacak” dedi.

Wang Yi, Çin'in Fransa, İtalya ve Monako ile ilişkilerinin uluslararası durumdaki dönüşümden kaynaklı sınamalardan geçtiğine işaret ederek, ilişkilerin farklı sistemlere sahip ülkeler arasındaki dostça işbirliği için örnek teşkil ettiğini dile getirdi.

Wang Yi, ayrıca Xi Jinping'in gezisinin, Çin ile Fransa arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 55'inci, Çinli öğrenciler için Fransa'da başlatılan okuma ve çalışma programının 100'üncü ve Çin-İtalya diplomatik ilişkilerinin 50'nci yıldönümüne rastladığı bilgisini verdi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Monako'yu ilk kez ziyaret edeceğini hatırlatan Dışişleri Bakanı Wang Yi, bunun Çin'in büyüklüğüne bakılmaksızın her ülkenin eşit olduğu yönündeki uzun süreli yaklaşımını gösterdiğinin de altını çizdi.

Wang, üç ülkeyi kapsayacak gezinin, “dostluğu pekiştirecek, işbirliğini derinleştirecek ve stratejik iletişimi sağlamlaştıracak bir yolculuk” olacağını belirtti.

Çinli bakan, Xi Jinping'in Avrupa turunun hızla değişen dünyada istikrar ve çok taraflılığı ilerleteceğini, Kuşak ve Yol'un inşası ile Avrasya'daki bağlanırlığı güçlendireceğini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor