Haber Analiz: Çin, terörle mücadele deneyimlerini dünyayla paylaşıyor

2019-03-18 21:04:48 CRI

Xinjiang'daki kent ve kasabalarda 2016-2018 yıllarında yaklaşık 1 milyon 400 bin yeni istihdamın gerçekleştiği, ayrıca tüm bölgede 9 yıllık zorunlu eğitimin yaygınlaşmasının ve ağır hastalıkları kapsayan sağlık sigortasının bütün bölgeyi kapsamasının sağlandığı kaydedildi.

Kısa süre önce Cenevre'de düzenlenen Xinjiang Fotoğrafları Sergisi'ni ziyaret eden Belarus'un Cenevre'deki Daimi Temsilci Yardımcısı Vadim Pisarevich, Xinjiang'daki mesleki eğitim merkezlerinin amacının, yaşam becerileri eğitimi sağlamak ve terör suçlarını önlemek olduğuna dikkat çekti.

İkinci önlem: Önemli bölgelerin belirlenmesi

Önemli bölgelerin belirlenmesi ise, Çin'in terörle mücadelesinde Xinjiang'a ağırlık verilmesi anlamına geliyor. 1990'lı yıllardan bu yana bölücü faaliyetlerin etkisi altında bulunan Xinjiang'da, terör ve aşırıcı güçler, binlerce şiddet ve terör olayına ve çok sayıda masum sivilin yaşamını yitirmesine neden oldu. Xinjiang'ın sosyal istikrarına büyük zararlar getirdi.

“Dini aşırıcılığın İslamiyet'i kötü niyetlerle kullanarak, dini öğretilere tamamen aykırı hareket ettiği" belirtilen beyaz kitapta, Xinjiang'daki teörle mücadelede vatandaşların din ve inanç özgürlüğü ile etnik grupların örf ve adetlerine saygı gösterildiği, ayrıca bölgede, ırk ve din temelli bütün ayrımcı davranışların yasaklandığı vurgulandı.

Söz konusu tedbirler sayesinde, Xinjiang'da 2 yıldır hiç şiddet ve terör olayı yaşanmadı. Xinjiang'ın geçen yıl ağırladığı yerli ve yabancı turist sayısı da önceki yıla göre yüzde 40 artarak, 150 milyonu buldu. Turizm geliri ise, önceki yıla kıyasla yüzde 41,6 artarak, 252,2 milyar yuana ulaştı.

Terörle mücadelede uluslararası işbirliği büyük önem taşıyor

Beyaz kitapta, uluslararası işbirliğinin, Çin'in Xinjiang'daki terörle mücadele ve aşırıcılıktan arınma çalışmalarının, aynı alanlarda uluslararası çapta yürütülen çalışmaların önemli bir parçası olduğu vurgulandı.

Xinjiang, merkezi hükümetin destekleriyle son yıllarda komşu ülkelerle birçok terörle mücadele işbirliği mekanizması kurdu. Uluslararası işbirliği kurulmadan Xinjiang'daki terörle mücadele ve aşırıcılıktan arınma çalışmalarından sonuçlar alınamaz.

Bugün, Xinjiang'da insanlar mutlu ve güvenli olarak yaşıyor ve çalışıyor. Dünyanın dört köşesinden turistler de bölgeyi sürekli ziyaret ediyor. Fakat milli bölücülük güçleri, dini aşırıcılık yanlısı örgütler ile şiddet ve terör güçlerinin etkileri hâlâ sürüyor. Sözde “Doğu Türkistan” güçleri olay yaratmak için fırsat kolluyor.  Ancak, dünya ülkelerinin “çifte standardı” bir kenara bırakarak, karşılıklı siyasi güveni arttırması ve el ele vererek terörle mücadele etmesi durumunda, Xinjiang'da şu an kazanılan sonuçlar korunabilecek, kalıcı güvenlik sağlanabilecek ve küresel terörle mücadeleye daha olumlu katkı yapılabilecek.

 
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor