Haber Analiz: Çin, terörle mücadele deneyimlerini dünyayla paylaşıyor

2019-03-18 21:04:48 CRI

Guan Juanjuan, CRI Haber Merkezi

“Terör, insanlığın ortak düşmanı ve uluslararası toplumun ortak mücadele hedefidir… Aşırıcı düşüncelerin yayılması, şiddet ve terör eylemlerini teşvik ettiği gibi, insan haklarını da doğrudan tehdit ediyor.”

 Bu ifade, Çin hükümetinin bugün yayımladığı Xinjiang'da terör ve aşırıcılıkla mücadele ile insan haklarının korunması konulu beyaz kitabın ilk girişinde yer aldı.

 Terörizm ve aşırıcılık, tüm dünyaya zarar veriyor. İstatistiklere göre, geçen yıl dünyanın çeşitli bölgelerinde meydana gelen bin 100'den fazla terör saldırısında 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

 Çin hükümetinin söz konusu beyaz kitabı yayımlamasından üç gün önce, Yeni Zelanda'daki Christchurch kentinde iki camiye düzenlenen terör saldırlarında 50 kişi yaşamını yitirdi. Saldırgan, “beyaz ırkın üstünlüğü” yönündeki aşırıcı düşüncelerini saldırının öncesinde sosyal medyadan paylaştı.

 Aşırıcı düşüncelerin yayılmasının önlenmesi ve terör faaliyetlerinin meydana gelmeden önce ya da başlangıç döneminde yok edilmesi, bütün ülkelerin karşılaştığı zorluklardan biri. Her ülke, bu soruna kendi koşullarına uygun çözüm yolu bulmaya çalışıyor ve küresel terörle mücadelede işbirliğini güçlendiriyor.

 Uluslararası toplumun sorumluluk sahibi bir üyesi olarak Çin de bu konuda ellerinden geleni yapıyor. Çin hükümetinin yayımladığı beyaz kitapta, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki terörle mücadele deneyimleri özetlenerek, aşırıcı düşüncelerden arınma çalışmalarını, yerel halkın ekonomik ve toplumsal becerilerini geliştirme çalışmalarıyla birleştiren tedbirleri tanıtıldı. Çin, beyaz kitap yayımlayarak, uluslararası toplumla terörle mücadele konusundaki temasları yoğunlaştırmayı amaçlıyor.

 Beyaz kitapta, Çin'in terörle mücadeledeki üç başlıca yolu da uluslararası topluma tanıtıldı: “Terörü önlemeye öncelik verilmesi, önemli bölgelerin belirlenmesi ve uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi”.

 Terör faaliyetlerinin başlamadan önlenmesi

“Önlemeye öncelik verme”, terör faaliyetlerinin önlenmesine öncelik verilmesi ve başlangıç döneminde önlenmesi anlamına geliyor. Beyaz kitapta bu konuda, “Çin, uluslararası toplumun terörle mücadele deneyimlerinden faydalanmak temelinde, BM Genel Kurulu'nda onaylanan 'BM'nin küresel terörle mücadele stratejisini' destekliyor. Terörizmin yayılmasına imkan sağlayan koşulları yok etmek, terörizmi önlemek ve teröre darbe indirmek için çaba harcıyor.” ifadelerine yer verildi.

 İstihdamı arttırmak, eğitim ve sağlık sigortasını yaygınlaştırmak gibi halkın yaşam koşullarını düzeltmeyi amaçlayan tedbirler, Xinjiang'daki terör saldırılarının önüne geçen başlıca önlemler arasında yer alıyor.

 Beyaz kitapta, Xinjiang'daki mesleki eğitim merkezlerinin yasalar çerçevesinde kurulduğu, kursiyelere mesleki beceri eğitimi sağlandığı, kursiyerlerin terörizmin etkileri ile aşırıcılık düşüncelerinden kurtarıldığı ve kursiyelerin mesleki becerinin arttırılarak istihdam kanallarının genişletildiği vurgulandı. Basında yer alan haberlere göre, çok sayıda kursiyer halihazırda bu merkezlerden mezun oldu ve bir kısmı da kendi işlerini kurdu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor