“İnsan haklarını geliştirme yolumuz geniş kabul görüyor”

2019-03-18 19:49:30 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin'in insan haklarını geliştirme yolunun uluslararası toplumda geniş kabul görüdüğünü belirtti.

Geng Shuang günlük olağan basın toplantısında, Çin'in üçüncü insan hakları raporunun kısa bir süre önce, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nde değerlendirilip onaylandığına işaret etti.

Geng, Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng konseyde yaptığı konuşmada, Çin'in, insan hakları incelemeleri sırasında açıklanan 30 yeni önlemi ve ilgili önerileri yerine getirmesi konusunda önemli ilerlemeler kaydedildiğini açıkladığına işaret etti.

Geng ayrıca, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun kısa bir süre önce ABD tarafından hazırlanan “2018 İnsan Hakları Raporu”yla ilgili olarak, “Çin'in insan hakları ihlallerine hiçbir ülkenin yetişemeyeceği” iddiasını hatırlattı.

Söz konusu açıklamalarla ilgili değerlendirmede bulunan Geng, “Çin'deki insan hakları durumu hakkında en büyük söz hakına sahip taraf Çin halkıdır. Uluslararası toplumun birçok üyesi de bunu bizzat görüyor. Çin'in üçüncü insan hakları raporu, BM İnsan Hakları Konseyi'nde geçen Cuma günü değerlendirilip onaylandı.

Çin heyeti başkanı ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng toplantıda, Çin'e özgü insan haklarını geliştirme yolunu ve düşüncesini tanıttı. Aynı zamanda da inceleme sırasında açıklanan 30 yeni önlem ve ilgili önerilerin Çin'de hayata geçirilmesi konusunda kaydedilen önemli gelişmeler hakkında bilgi verdi. Le ayrıca, Xinjiang sorunu gibi çeşitli tarafları ilgilendiren sorulara yanıt verdi.” şeklinde konuştu.

Geng, Güvenlik Konseyi'nin oturumunda, Çin'in insan hakları konusunda kaydettiği başarıların olumlu şekilde değerlendirilerek, Çin'in incelemelere açık, kendine güvenen ve dürüst bir tavırla katılmasının takdir edildiğine dikkat çekti.

Geng, toplantıda ayrıca, Çin'in, bazı ülkelerin geçen Kasım ayında ileri sürdüğü önerilere ciddi ve sorumlu bir tavırla geri bildirim yapmasından ötürü, sunduğu raporun onaylandığını kaydetti.

Geng, bu durumun, Çin'in insan haklarını geliştirme yolunun yanı sıra, insan hakları konusunda kaydettiği başarılar ve kararlılığının uluslararası toplum tarafından geniş şekilde kabul edilmesinin bir kanıtı olduğunun altını çizdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor