Dışişleri'nden Xi'nin ziyaretleriyle ilgili açıklama

2019-03-18 19:12:30 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in İtalya, Monako ve Fransa'ya yapacağı ziyaretlerle Çin ve söz konusu ülkeler arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, günlük olağan basın toplantısında, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 21-26 Mart günlerinde İtalya, Monako ve Fransa'ya yapacağı resmi ziyaretlerle ilgili değerlendirmede bulundu.

Geng açıklamasında, “Bu yıl Çin ve İtalya arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisi kurulmasının 15. yıldönümü. Cumhurbaşkanı Xi'nin İtalya ziyareti bir Çin liderinin 10 yıl aradan sonra ülkeye gerçekleştireceği ilk ziyaret olarak, ikili ilişkilere yeni çağa özgü içerikler katacak.

Ziyaretle iki ülke arasındaki siyasi güvenin daha da sağlamlaştırılacağına, Kuşak ve Yol çerçevesindeki işbirliğinin daha da derinleştirileceğine ve ikili ilişkilerde daha büyük gelişmeler kaydedileceğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Geng, Xi'nin Monako ziyaretine ilişkin olarak ise, ziyaretin bir Çin cumhurbaşkanının bu ülkeye yapacağı ilk ziyaret olarak, ikili ilişkilerin gelişimi için tarihi bir önem taşıdığına dikkat çekti.

Çin'in Monako'yla siyasi güveni ve her alanı kapsayan işbirliğini derinleştirmeyi temenni ettiğine işaret eden Geng, Monako'yla ayrıca ikili ilişkilerde yeni gelişmeler kaydedilmesini hızlandırmaya hazır olduklarını kaydetti.

Sözcü, Xi'nin Fransa ziyaretiyle ilgili olarak ise, “Ziyarette iki ülke liderleri, ikili ilişkiler, Çin-Avrupa ilişkileri ve her iki tarafı ilgilendiren uluslararası ve bölgesel sorunlar üzerinde görüş alışverişinde bulunacak. Ziyaretin Çin ile Fransa arasında diplomatik ilişki kurulmasının 55. yıldönümünde gerçekleştirilmesi her iki ülke için de özel anlam taşıyor. Fransa'yla ilişkilerin gelişimine öteden beri büyük önem veren Çin, söz konusu ziyaret vesilesiyle sıkı ve sürekli olarak gelişen Çin-Fransa kapsamlı ortaklık ilişkilerini yeni bir basamağa taşımaya hazır.” ifadelerini kullandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor