Beyaz kitap: Terörist ve aşırıcı güçler Xinjiang'ı bölmeye çalışıyor

2019-03-18 12:40:57 CRI

Çin'in terörist ve aşırıcı güçlerin Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde bölücülüğü yaymaya çalışmasını ağır şekilde eleştirdiği belirtildi.

Bugün yayımlanan “Xinjiang'da terör ve aşırıcılıkla mücadele ile insan haklarının korunması” konulu beyaz kitapta, bölücülüğün bölgedeki terörizm ve aşırıcılığın kaynağı olduğu bildirildi.

Kitapta, Xinjiang'da uzun süredir bölücü faaliyetlerde bulunan terörist ve aşırıcıların, bölgenin tarihini çarpıttığı, bölgedeki etnik gruplar arasındaki farklılıkları abarttığı, halk arasında kin ve yalnızlaşma duyguları yarattığı ve dini aşırıcılığı savunduğu belirtildi.

Beyaz kitapta, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bugüne kadar Xinjiang'daki bütün etnik grupların Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) liderliğinde bölgenin gelişmesi için ortak çaba harcadıkları, ÇKP'nin bölgedeki istikrar, ekonomik kalkınma ve halkın yaşam seviyesinin yükseltilmesini sağladığı kaydedildi.

“Doğu Türkistan” örgütlerinin, Çin karşıtı yabancı güçlerin yardımlarıyla ülkede bölücü ve sabote edici eylemler gerçekleştirdikleri bildirilen kitapta, aşırıcılığın İslam dininin ruhuna aykırı olduğu vurgulandı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor