Çin'den Xinjiang'daki terörle mücadele ve insan hakları durumuna dair belge

2019-03-18 11:19:31

Çin Devlet Basın Ofisi, bugün Xinjiang'da terör ve aşırıcılıkla mücadele ile insan haklarını korunması konulu bir beyaz kitap yayımladı.

Beyaz kitap adı verilen belgede, terörün insanoğlunun ortak düşmanı olduğuna ve uluslararası toplumun teröre ortaklaşa darbe indirdiğine işaret edilerek, terörizmin şiddet, ihlal ve tehdit gibi yollarla insan haklarını ihlal ettiği, masum sivillerin ölmesine yol açtığı, kamu güvenliğini bozduğu, toplumsal kargaşaya yol açtığı, böylece küresel barış ve huzuru ciddi şekilde tehdit ettiği belirtildi.

Aşırıcılığın yayılmasının şiddet ve terör eylemlerini doğurduğuna, insanoğlunun çeşitli haklarını doğrudan çiğnediğine dikkat çekilen belgede, Çin hükümetinin her tür terörizm ve aşırıcılığa kararlılıkla karşı çıktığı, terörizm ve aşırıcılığı savunan herhangi bir harekete, terörist faaliyetler düzenlenmesini, planlanmasını ve gerçekleştirilmesini içeren veya vatandaşların insan haklarını ihlal eden tüm eylemlere hukuka uygun şekilde amansızca darbe indirdiği ifade edildi.

Belgede, Çin'in Xinjiang bölgesinde bir süredir bölücülük, dini aşırıcılık ve terörizmin etkisinde sıklıkla terör saldırıları meydana geldiğine, bu saldırıların bölgede yaşayan çeşitli etnik gruplara mensup vatandaşların can ve mal güvenliğine büyük zarar getirdiğine ve insanların onurunu çiğnediğine vurgu yapıldı.

Terörizm ve aşırıcılıktan kaynaklı somut tehditlere karşı Çin hükümetinin kararlı tedbirler aldığına dikkat çekilen belgede, Çin'in hukuk doğrultusunda terörle mücadele ve aşırıcılıktan arındırma politikası izlediğine işaret edildi. Belgede, bu sayede, sıkça görülen terör eylemlerinin kesildiği, Xinjiang'da yaşayan çeşitli etnik gruplara mensup vatandaşların yaşama ve gelişme gibi temel haklarının azami şekilde korunduğu yazıldı.

Çin'in “sosyalist hukuk devleti” olduğunun altı çizilen belgede, insan haklarına saygı gösterme ve insan haklarını korumanın Çin Anayasası'nda yer alan ilkeler olduğuna da işaret edildi.

Belgede, Çin'in Xinjiang bölgesindeki terör ve aşırıcılığa karşı verdiği mücadelenin küresel terörle mücadelenin önemli bir parçasını oluşturduğu belirtilirken, bunun Birleşmiş Milletler'in terörle mücadele ve temel insan haklarını koruma yönündeki amaç ve ilkeleriyle de uyumlu olduğu ifade edildi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor