Tibet’te manevi kültür mirasları ile yoksulluk azaltılıyor

2019-03-18 10:58:37 CRI

Tibet’te manevi kültür mirasları ile yoksulluk azaltılıyor

Tibet'te maddi olmayan kültür miraslarını korumayı ve istihdam sağlayarak yoksulluğu azaltmayı amaçlayan ilk atölye 16 Mart'ta hizmete girdi.

Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2018 yılında ülkenin farklı kesimlerinde kültürel faaliyetlerle yoksulluğu bitirme ve yoksul bölgelerdeki geleneksel zanaatları koruma hedefleri doğrultusunda “maddi olmayan kültür mirasları + yoksullukla mücadele” çalışmalarının ilk kez yürütüleceği 10 bölgeyi belirledi. Bu bölgeler arasında Tibet de yer aldı. Tibet'in Nimu Kasabası'na özgü tütsüler, dua bayrakları, Pusong heykeli gibi maddi olmayan miraslar adı geçen proje kapsamına dâhil edildi.

Tibet Özerk Bölgesi Kültür İdaresi'nden bir yetkili, 16 Mart'ta hizmete giren atölyede yerel halka zanaat öğretmekle sınırlı kalmadıklarını, aynı zamanda bu zanaatları koruduklarını ve böylece vatandaşların gelirini de yükseltebileceklerini söyledi.

Nimu kasabasından gelen 25 manevi kültür mirası aktarıcısı, söz konusu atölyede yerel halka ders vermek için gönüllü bir ekip kurdu.

Edinilen diğer bilgiye göre, merkezi hükümet 2018 yılında Nimu kasabasındaki manevi kültür mirasları ile yoksulluğu bitirme atölyesinin tasarımı, sergi alanları ve bu atölyelerde eğitim verilmesi gibi çalışmaların gerçekleştirilmesi için bir milyon yuanlık bütçe ayırmıştı. Hükümetin bu yıl ise 300 bin yuan daha destek sağlayacağı bildirildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor