“Biz bir aileyiz”

2019-03-16 17:08:36 CRI

“Biz bir aileyiz”

Chen Siyu, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ÇKP Komitesi organında çalışıyor. Xinjiang'ın merkezi Urumçi'de oturan Chen Siyu, Mart ayında elindeki işleri tamamlayıp, hazırladığı yiyeceklerle 1500 kilometre uzaktaki Başlengerbinam köyüne giderek, burada yaşayan Uygur “akraba”sını ziyaret etti.

Nisan 2017'de Chen Siyu köyde bulunan çalışma ekibinden biri olarak, Guma ilçesinin son derece yoksul köyü Başlengerbinam'a gelip 60 yaşını aşan Uygur köylü Baratniyaz Metyusuf çiftiyle akrabalık kurdu. Chen ve Baratniyaz Metyusuf derin bir dostluk geliştirdi.

 Urumçi'ye dönen Chen Siyu, kısa süre önce Metyusuf'un ev işi yaparken yaralandığını duyunca hemen Guma Halk Hastanesi'nden bir doktoru gönderip tedavi ettirdi.

 Yaşlı çiftin büyük kızı uzaklara gelin oldu, küçük kızları ise köydeki ortaokulda eğitim görüyor. Chen Siyu ve çalışma ekibinin gelmesi, yaşlı çitin yaşamına yeni bir dinamizm ve umut kattı.

Chen ve çalışma ekibi, Baratniyaz'ın evinin avlusunun onarımına büyük yardım sağladı. Chen, ayrıca yaşlı çiftin kışın ısınması için kendi parasıyla onlara kömür aldı.

 Chen'in gösterdiği ilgi yaşlı çifti çok duygulandırdı. Baratniyaz çifti, Chen'i kendilerinin üçüncü kızı olarak görüyor, ona “umut çiceği” anlamına gelen Uygurca “Arzugül” ismini koydular.

 Baratniyaz, “Urumçi'den gelen Arzugül (Chen Siyu), defalarca beni ziyaret etti ve özel olarak bana doktor ayarladı. Bana kendim kızım gibi bakıyor” diye konuştu.

 Chen Siyu'nun Baratniyaz ailesiyle akrabalık kurma hikâyesi, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin 2016 yılından bölgede uyguladığı “milli dayanışma ve akrabalık kurma” etkinliğinin bir küçük uygulaması.

Günümüzde “akrabalık kurma” etkinliği tüm bölgede gerçekleşiyor. Bölgedeki azınlık etnik gruplara mensup vatandaşlarla Han milliyetine mensup vatandaşlar arasında akrabalık bağları kuruldu. Bu, yoksullukla mücadelede verimli başarılar elde edilmesine katkı sağladı. Rakamlara göre, 2018 yılında Xinjiang'da toplam 540 bin kişilik nüfus ve 500'den fazla köy yoksulluktan kurtarıldı.

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı Ulusal Komitesi Üyesi ve Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Etnik İşler Komitesi Parti Sekreteri He Chenggang, “akrabalık kurma”nın etnik gruplar arasındaki iletişim artırmak için elverişli bir platform oluşturduğu belirtti.

He Chenggang, “Bazı kadrolar, akrabalık kurdukları ailelerin gerçek durumuna göre, kömür, ocak ve masa lambası gibi yaşam gereçlerini alırlar. Bazı kadrolar, bu ailelerin çocuklarını okula gönderirler ve bu çocuklara milli marş ve Çin ulusal dilini öğretirler. Bazılarıysa köylerdeki halk kitlesinin sosyal güvence ve tedavi gibi sorunlarını aktif bir şekilde koordine etmeye çalışırlar” ifadesini kullandı.

Guma ilçesinde Kökterek kasabası Belkum köyündeki Mahmut ailesi, ÇHSDK Ulusal Komitesi Üyesi He Chenggang'ın 2018 yılında akrabalık kurduğu bir aile. Bu, He'nin akrabalık kurduğu üçüncü ailedir. Uzun süre boyunca Mahmut ailesini defalarca ziyaret eden He Chenggang, bir taraftan ailenin Çin'in iç kesimindeki bir okulda okuyan oğlunun masraflarını karşıladı, diğer taraftan ailenin sebze serasını kurmasına yardım etmek için usta çağırdı. He'nin yardımıyla, Mahmut ailesinin geliri ve yaşam koşulu gözle görülür şekilde iyileştirildi.

Mahmut, He'ye minnettarlığını muhabirimizle paylaştı:

“Benim çok iyi bir akrabam oldu. Akrabam Urumçi'de oturuyor, sıkça ailemi ziyarete geliyor. Ben de birkaç kere Urumçi'ye onun yanına gittim. Bu kadar iyi bir ağabeyim olacağını hiç beklemezdim. Biz bir aileyiz.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor