Kaşgarlı yetkili Ferhat Rozi mesleki eğitim okullarını anlattı

2019-03-16 16:04:54

(CRI, Yi Xin)

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, Cenevre'de Çin'in 3. Ulusal İnsan Hakları İnceleme Raporu'nu onayladı. Cenevre'deki görüşmelere katılan Çin heyeti üyesi Ferhat Rozi Çin Medya Grubu-CRI muhabirine konuştu.

Büyük Kaşgar Bölgesi Belediye Başkanı Ferhat Rozi, mesleki eğitimin aşırıcılıktan arındırmak için etkili bir önlem olduğunu ifade etti.

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin güneybatısında yer alan Kaşgar'da yaşayan nüfusun %90'ı Uygur. Pek çoğu köylerde yaşıyor.

1990'lı yıllarından beri aşırıcı dini düşüncelerin nüfuzuyla birlikte Kaşgar'da halk arasında gelenek ve görenekler giderek muhafazakârlaşmaya başladı. Hayatın seküler yönü tamamen reddediliyor ve şiddet olayları artıyordu.

Kaşgarlı yetkili Ferhat Rozi mesleki eğitim okullarını anlattı

Ferhat Rozi uzun yıllardır Kaşgar'da yerel yönetimde hizmet veriyor. Rozi, radikal düşüncelerin öncelikle geleneksel yaşam tarzı üzerinden günlük yaşama sızdığı görüşünde:

“Örneğin düğünlerde dans edilmiyor ve şarkı söylenmiyordu. Babanın ya da annenin cenazesinde ağlamak yasaktı. Çünkü diyorlardı ki ‘Allah'ın verdiği canı, Allah aldı, sen niçin ağlıyorsun?' Sigara ve içki yasaktı, gıdadan günlük yaşama kadar pek çok konuda ‘helal ve helal olmayan' ayrımı belirsiz bir şekilde dayatılıyordu. İnsanlar okula gitmeyip, kitap okumayı ve televizyon izlemeyi reddediyordu; hatta hastalananlar hastaneye bile gitmezlerdi.”

‘Aşırıcı görüşlerin Uygur adetleriyle alakası yoktur'

Ferhat Rozi, aşırıcılığın çok korkunç bir seviyeye ulaştığını ve bunların geleneksel Uygur adetleriyle uzaktan yakından alakası olmadığını söylüyor.

Öte yandan Cenevre'deki insan hakları toplantısına katılan Çin heyeti başkanı ve Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng, dün bir basın toplantısıyla bölgedeki gelişmelerle ilgili bilgi verdi.

1990'lı yıllarından beri “Üç kötü güç”ün Xinjiang'da çok sayıda şiddetli terör olayı gerçekleştirdiğini ve çok sayıda masum insanı öldürdüğünü ifade eden Le Yucheng, bu olayların bölgesel istikrara zarar verdiğini ve temel insan haklarını çiğnediğini vurgulayarak, terör eylemlerinin radikal dini akımlarla yakından ilişkili olduğuna işaret etti.

Le, Xinjiang'da uygulanan aşırıcılığı giderme önlemlerinin sonuç verdiğini, bunların terörü önlemek için hem bir arayış hem de uluslararası terörle mücadeleye bir katkı olduğunu belirtti.

Devletin yaptığı yoldan “helal değil” diye geçmiyorlardı

Le Yucheng şunları söyledi:

“Xinjiang'daki mesleki eğitim okullarını ziyaret ettiğimde oradaki öğrencilerin anlatımlarını dinledim. Onlar diyor ki, eskiden her türlü seküler alışkanlık reddediliyordu ve dışlanıyordu. ‘Pan-İslamist' düşünce savunuluyordu. Müslüman olmayanların işlediği ürünler ‘helal' olmadığı için kullanılmıyordu. Hükümetin inşa ettiği yollardan, yine ‘helal' olmadığı gerekçesiyle geçilmiyordu. Öğrenciler zorla ‘cihat' ve ‘kâfirleri öldürme' videolarına maruz kaldıklarını söylüyorlardı.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor