Analiz: Çin'in büyümesinden doğan fırsatlar kaçırılmamalı

2019-03-15 20:13:46

Küresel kurumlar bu yıl için büyüme beklentilerini düşürdü. Ancak bugün Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) yıllık toplantısının kapanışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Li Keqiang, Çin ekonomisinin makul bir seyirde kaliteli büyümeye devam edeceğini söyledi.

ÇUHM yıllık toplantısının kapanışında vatandaşlar ve girişimciler için güzel haberler vardı. Bunlardan biri Yabancı Yatırımlar Yasası'nın onaylanmasıydı, bu yasa yabancı yatırımların meşru haklarının korunmasına odaklıdır. Daha kapsamlı olarak vergi ve sosyal sigorta ücreti indirimi uygulanacak ve yıl boyunca 2 trilyon RMB tutarında vergi ve sosyal sigorta yükü azaltılacak.

Hükümetin işlevleri modernize edilecek ve yetkilerin bir kısmı alt birimlere devredilerek halka hizmetler iyileştirilecek. Hükümet çalışma raporunda ilk kez istihdamın makro politika düzeyine taşınması da dikkat çekti.

Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere göre, bu yılın ilk iki ayında Çin'in Shanghai Composite Endeksi %18 artarak, 2000 yılından beri yılın ilk iki ayı için en büyük artış oranına ulaştı. Uluslararası Para Fonu (IMF) da Çin'in vergi ve ücret indirimi önlemlerini övgüyle değerlendirdi.

Çin'in ekonomik dönüşümü ve yükselişi sürecinde yeni motivasyonların hızla kendini göstermesi de büyük önem taşıyor. Bu yılki hükümet çalışma raporunda, yeni motivasyonların üretim ve yaşam biçimlerini değiştirdiğine ve Çin'in kalkınmasında yeni avantajlar oluşturmakta olduğuna işaret edildi.

Raporda, tüm alanlarda “internet+” stratejisinin hayata geçirileceği ve “akıllı+” kavramının genişletileceği vurgulandı.

Yeni motivasyonlar, sınır ötesi şirketler için de yeni fırsatlar sunuyor. 2018'de Çin'de yapay zekâ çekirdek endüstrisi 68,6 milyar RMB'ye ulaştı. Yapay zekâ şirketlerinin sayısı yaklaşık bin 500'e çıktı ve küresel piyasanın ikinci sırasında yer aldı. Çin artık küresel ölçekte yapay zekâ çalışmalarının öncülerinden biri oldu.

Çok uluslu şirketler bu yeni iş fırsatlarını yakalamaya çalışıyor. Nesnelerin İnerneti ve büyük veri endüstrisi, bu şirketlerin Çin'deki yatırımları için sıcak noktalar oldu.

Çinliler gittikçe e-ticaret, mobil ödeme, ses etkileşimi, yüz tanıma ve akıllı lojistik gibi yeniliklere alışıyor. Otomatik sürüş ve bulut tıbbi gibi yeni endüstriler de gelişmeye başladı. Daha elverişli ürün ve hizmetler Çinlilerin üretim ve yaşam biçimlerini yükseltmenin yanı sıra, dünyanın daha ortak paylaşıma ve karşılıklı bağlara kavuşmasını sağlıyor.

ABD Uluslararası Data Grubu'ndan (IDG) verilen bilgiye göre, 2021 yılında küresel dijital ekonomi 45 triyon ABD Doları'nı bulacak. Çin'in dijital ekonomisi 8,5 trilyon ABD Doları'nı aşacak. Çin, küresel dijital ekonominin öncülerinden biri olacak.

Öte yandan, Çin “inovasyona odaklı devlet inşası” hedefine doğru ilerliyor. Çin Ulusal İstatistik Bürosu'ndan verilen bilgiye göre, geçen yıl Çin'in teknolojik ar-ge alanında yaptığı yatırım 2017 yılına göre %11,6 artarak, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın (GSYİH) %2,18'ini oluşturdu.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'nün sıralamasına göre, geçen yıl Çin kapsamlı teknolojik inovasyon kapasitesinde 17. sırada yer aldı ve tekonojik katkı oranı %58,5'e ulaştı.

Japon Nihon Keizai Shimbun (Nikkei) gazetesinin anketine göre, 2016-2018 yılları fikri mülkiyet hakları başvuru sayısına bakıldığında, ABD'li şirketler ilk üç sırada yer almasına rağmen, ilk 50 şirket arasında 19 Çinli şirket ve 12 ABD'li şirket bulunduğu görülüyor. Fransa'nın Le Monde gazetesine göreyse, yapay zekânın “Silikon Vadisi” Çin'e yerleşebilir.

Bugün düzenlenen basın toplantısında Çin Başbakanı Li Keqiang, yeni endüstri biçimleri ve modelleri için Çin'in hoşgörülü ve temkinli davrandığını yineledi.

Li Keqiang, “Piyasaya eşit giriş ve adil denetim uygulanacak. Girişimcilere büyüme için yer açılacak ve işletmelere kalkınmanın yeni motivasyonu sağlayan ortam yaratılacak” ifadelerini kullandı.

Bazı ülkelerin Çin'in imalat endüstrisinin yükseltilmesi ve yeni gelişmekte olan endüstrilerin kalkınmasının getirebileceği sektörel rekabeti gördüğünü dile getiren Li Keqiang, uzun vadeli görüşe sahip olan devletlerin ve uluslararası şirketlerin, Çin'in kaliteli kalkınmasının sunduğu fırsatları göreceğini ve bu fırsatları kaçırmayacaklarını ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor