Başbakan Li basın mensuplarını yanıtlıyor

2019-03-15 11:02:51 CRI

Başbakan Li basın mensuplarını yanıtlıyor

13. Çin Ulusal Halk Meclisi 2. Toplantısı'nın bu sabah sona ermesinin ardından Çin Başbakanı Li Keqiang, Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda basının karşısına geçti. Li basın toplantısında, yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.


Li Keqiang toplantıda ilk olarak Çin ekonomisine ilişkin değerlendirmede bulundu. Li, “Ekonomi işleyişinin makul olmayan bölgelere geçmesine izin vermeyeceğiz” dedi.


Çin ekonomisinin geçen sene yeni gerileme baskısıyla karşı karşıya kaldığını belirten Li, şimdi dünya ekonomisinin yavaşlama dönemine girdiğine işaret etti.


Li, bazı uluslararası kuruluşların geçen ay dünyanın ekonomik büyüme beklentisini aşağı çektiğini, Çin'in de bu doğrultuda büyüme beklentisini uygun bir şekilde aşağı çektiğini vurgulayarak, “Bu büyüme hedefi, geçen seneki büyüme ile uyumlu. Ayrıca, ekonominin işleyişinin makul olmayan bölgelere geçişine de izin vermeyeceğimizi gösteriyor ve piyasaya istikrarlı bir sinyal gönderdiğini de söyleyebiliriz.” ifadesini kullandı.


Li Keqiang, geçen sene, çekirdeğinde Xi Jinping'in bulunduğu ÇKP Merkez Komitesi'nin liderliğinde arz yanlı yapısal reformları hızlandırma sürecinde ve uluslararası arenada ticari korumacılığın ortaya çıktığı bir zeminde yüzde 6,6 büyüme hızı gerçekleştirildiğini ve toplam ekonominin 90 trilyon yuanı bulduğunu, buna ulaşmanın hiç de kolay olmadığını söyledi.


Bu temelde, ekonominin bu sene yüzde 6 ila 6,5 oranında büyümesinin beklendiğini kaydeden Li, konuşmasını şöyle sürdürdü:


“Geçen senelerde de yaptığımız gibi ekonomideki gerileme baskısına karşı piyasa canlılığını teşvik etme önlemleri aldık. Çin'in piyasa varlığı yüz milyonu geçti. Onların canlılığının keşfedilmesi durumunda, piyasa varlığının gücü tahmin edilemez olacak.”


Li, daha büyük ölçekli vergi ve ücret indirimleri önlemleri almaya devam edeceklerini söyledi.


“Kore Yarımadası'nın nükleerden arındırılmasından yanayız”


Li Keqiang toplantıda, Kore Yarımdası'ndaki nükleer soruna ilişkin soruları da yanıtladı.


Yarımadadaki nükleer sorunun karmaşık olduğuna ve uzun bir geçmişe dayandığına işaret eden Li, sorunun kısa süre içinde çözülemeyeceğini aktardı.


Uluslararası toplumun Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile ABD Başkanı Donald Trump'un Hanoi'de gerçekleştirdiği zirveyi yakından takip ettiğine dikkat çeken Li, iki ülkenin bu zirvenin ardından diyaloğa devam edeceğinin altını çizdi. Li Keqiang konuşmasında şunları söyledi:


“İki ülke arasında diyalog gerçekleştirilmesi diyalog gerçekleştirilmemesinden daha iyi. İlgili tüm taraflar, sabırlı olup, fırsatlardan, özellikle son aylarda görülen aktif unsurlardan faydalanmalı ve diyaloğu hızlandırmalı. Taraflar böylece ortak beklentilerine kavuşabilir. Çin, yarımadanın nükleer silahtan arındırılmasını öteden beri destekliyor. Yarımadada barış ve istikrar oluşturulmasını temenni ediyor. Bu tutum hiçbir zaman değişmedi. Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorununun etkin şekilde çözülmesi sadece Kuzey Kore ve Güney Kore'ye yararlı getirmeyecek, aynı zamanda bölgeye ve tüm dünyaya faydalı olacak.”      

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor