Çinli yetkili Cenevre'de dini aşırıcılığın zararlarını anlattı

2019-03-14 20:10:50

Çin İnsan Hakları Araştırmaları Derneği üyesi Zhang Nan, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde yasalara uygun olarak yürütülen terörle mücadele ve aşırıcılıktan arındırma çalışmalarının meşruiyet ve gerekliliğinin tartışmasız bir gerçeklik olduğunu kaydetti.

Cenevre'de devam eden Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi toplantısı sırasında dün Xinjiang'daki insan hakları çalışmaları konulu toplantı düzenlendi.

Çin'in Kuzeybatı Siyasi Bilim ve Hukuk Üniversitesi Terörle Mücadele Anabilimi'nde araştırmacı olarak da çalışan Zhang Nan, bu toplantıda yaptığı konuşmada, Çin'in dini inanç özgürlüğü politikasını anlatarak, bazı ülkelerin Çin'in dini politikası hakkındaki yanlış algılarını açıklığa kavuşturdu.

Dini inanç özgürlüğü, bir dine inanmak kadar inanmamayı da kapsamaktadır diyen Zhang Nan, ayrıca belli bir halkın, belli bir dine inanma zorunluluğunda bulunmadığını, dini okullar dışında diğer okullarda herhangi bir dini faaliyette bulunulmasına izin verilmediğini ifade etti.

Dini aşırıcılıkla ilgili örnekler sunan Zhang Nan, daha önce aşırıcılık yanlılarının Xinjiang'da din kisvesi altında radikal görüşlerin savunuculuğunu yaptığını ve dini bir yönetim kurmaya çalıştığını belirtti.

‘Dini aşırıcılık, topluma ve dine karşıdır'

Zhang Nan, “Dini aşırıcılık, gerçek din değildir. Dini aşırıcılık ile din arasında kullanma ve kullanılma ilişkisi var. Dini aşırıcılığın özü, insanlığa, topluma, medeniyete ve hatta dinin kendisine karşıdır” ifadelerini kullandı.

Zhang Nan, dini aşırıcılığın, inanç özgürlüğünün önündeki en büyük tehdit ve terör eylemlerini doğuran en temel ideolojik motivasyon olduğuna dikkati çekti.

1990'lı yıllardan beri, Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde binlerce şiddetli terör olayının medyana geldiğini ve çok sayıda masum insanın hayatını kaybettiğini hatırlatan Zhang Nan, Xinjiang'da meydana gelen şiddetli terör eylemlerinde her türlü yolun kullanıldığını ve teröre kurban gidenlerin çok farklı kesimlerden geldiklerini kaydetti.

Zhang Nan, terör olaylarının dini aşırıcılıkla yakından ilgili olduğunu ve yöntemlerinin başka ülkelerdeki terör hadiselerinden farklı olmadığını ifade ederek, bunların uluslararası terör güçleriyle bağlantılı eğilimler gösterdiklerine işaret etti.

Zhang Nan, bu bağlamda, Xinjiang'da yasalar çerçevesinde vatandaşların can ve mal güvenliğinin, dini inanç özgürlüğünün korunduğunu ve mesleki eğitim içeren terörle mücadele ve aşırıcılıktan arındırma tedbirlerinin alındığını belirtti.

Bu tedbirler meşru ve gereklidir diyen Zhang Nan, Xinjiang'da 25 aydır hiçbir terör olayı meydana gelmediğini, bunun diğer ülkelerdeki terörle mücadele çalışmalarına da katkıda bulunduğunu açıkladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor