Cenevre'de Xinjiang'daki insan hakları çalışmalarıyla ilgili toplantı düzenlendi

2019-03-14 16:38:11 CRI

BM'nin Cenevre'deki merkezinde dün, “Xinjiang'daki İnsan Hakları Çalışmalarındaki Gelişmeler ve Başarılar” konulu toplantı düzenlendi.


BM İnsan Hakları Konseyi'nin 40. oturumu sırasında düzenlenen söz konusu toplantıda, Xinjiang'ın geçmişi ve bugünü tanıtıldı ve bazı asılsız iddialar yalanlandı.


Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Daimi Temsilci Yu Jianhua toplantıda, Xinjiang'ın bugün tarihindeki en hızlı ve istikrarlı gelişim dönemine girdiğini vurgulayarak, etnik gruplara mensup vatandaşların ekonomi, siyaset, toplum, kültür ve çevre haklarının korunduğunu belirtti. Yu, Çin hükümetinin terör ve aşırıcılıkla mücadele etmek için etkili tedbirler aldığını ve Xinjiang'ın şu anki refah ve istikrarına zemin hazırladığını ifade etti.


Bazı güçlerin kendi siyasi amaçlarını gerçekleştirmek için Xinjiang'ın gerçeklerini çarpıtarak, Xinjiang'la ilgili asılsız haberler yaydığına işaret eden Yu, Xinjiang'daki mevcut müreffeh kalkınma, dayanışma ve istikrar karşısında bu asılsız iddiaların amacına kavuşamayacağını kaydetti.


Yu, Xinjiang'ın aşırıcı güçlerin bölgede yoğun faaliyet gösterdiği döneme tekrar dönmesine ve ilgili güçlerin Xinjianglıların mutlu ve huzurlu yaşamını bozmasına asla izin vermeyeceklerini vurguladı. Yu, Xinjiang'daki mesleki eğitim çalışmalarının hukuka uygun olarak ve insan hakları temelinde yürütüldüğüne de işaret etti.


Toplantıya 70'ten fazla ülkeden yaklaşık 200 diplomat ile uluslararası örgüt ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler katıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor