Çin: Afganistan'da siyasi diyalog teşvik edilmeli

2019-03-13 11:54:31 CRI

Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, Çin'in Afganistan'daki yerel siyasi diyaloğun ilerletilmesini ve Afganistan'daki cumhurbaşkanlık seçimini desteklediğini belirtti.

Wu Haitao, Güvenlik Konseyi'nde önceki gün Afganistan sorunuyla ilgili düzenlenen oturumda, ülkede kalıcı barış ve uzun vadeli kalkınma gerçekleştirilmesinin hem Afganistan halkının çıkarlarına, hem de bölgenin güvenliği, istikrarı ve refahına yararlı olacağını ifade etti.

Wu Haitao, uluslararası toplumun yardım taahhüdünü hayata geçirerek, Afganistan'a desteği sürdürmesi gerektiğini vurguladı.

Afganistan'da bu yıl cumhurbaşkanlık seçimi yapılacağını hatırlatan Wu, Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu'nun cumhurbaşkanlığı seçimi hazırlıklarını güçlendirmesinin ve BM Afganistan Yardım Misyonu'nun komisyona teknik destek sağlamasının önemine değindi.

Wu Haitao, Afganistan'daki bütün siyasi grupların dayanışmayı güçlendirerek, ülkenin istikrarını birlikte koruması ve görüş farklılıklarını diyalog yoluyla çözmesi gerektiğini söyledi.

Wu Haitao, Çin'in Afganistan'da bir an önce siyasi uzlaşı sağlanmasını kararlılıkla desteklediğini ve ülkedeki yeniden yapılandırma çalışmalarına katılacağını dile getirdi.

Çin ile Afganistan'ın Kuşak ve Yol çerçevesinde ticaret dahil tüm alanlardaki işbirliğini güçlendireceğini dile getiren Wu Haitao, uluslararası toplumla birlikte Afganistan'ın güvenliği, istikrarı, kalkınması ve refahı için çaba harcayacaklarını sözlerine ekledi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor