İnternet, gazete, radyo ve televizyon yayınlarında etnik diller kullanılıyor

2019-03-12 21:35:55

(Çin Medya Grubu-CRI)

Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde çeşitli etnik gruplardan vatandaşlar iç içe yaşıyor. Bölgedeki azınlık etnik gruplara mensup vatandaşlar radyo, televizyon, internet, cep telefonu gibi yeni iletişim platformları üzerinde kendi dilleri ve yazılarıyla programları izleyebiliyor ve dinleyebiliyor, etkileşim kurabiliyor.


Çin'de Çince, Uygurca, Kazakça ve Moğolca dahil dört dilde yayınlanan “Xinjiang Günlüğü” gazetesi, aynı zamanda bu 4 dilde web sitesi ve Uygurca APP uygulaması geliştirdi. Bunlar arasında Sohbet sütunu, özellikle okuyuculara yönelik etkileşim programıdır. Edinilen bilgiye göre, “Xinjiang Günlüğü” gazetesinin Uygurca versiyonu günde 33 bin adet basılıyor.

Xinjiang'da Çince, Uygurca ve Kazakça dillerinde yayın yapan birçok televizyon kanalı bulunuyor. Bu kanallar çeşitli programlar, film ve televizyon ve alışveriş gibi içerikleri kapsıyor. Radyo yayınları söz konusu içerikli programların yanı sıra Kırgız dilinde de yayın yapıyor. Urumçi'de Uygurca yayın yapan FM 107.4 ve FM 101.7 radyo yayınları dinleyiciler tarafından beğeniyle karşılanıyor.

Yılda 2 bin 400 bölümden fazla televizyon dizisi, 70 adet televizyon filmi, 30 adet belgesel çekimi yapan Xinjiang Radyo ve Televizyon Yapım Merkezi'nin yetkilisi Enver Mamut yaptığı konuşmada, geçen yıl devletin sağladığı 50 milyon yuanı aşkın yardım bütçesi sayesinde donanımların yenilendiğini, merkezde bulunan donanımların ülke genelinde ilk sırada yer aldığını belirtti.

Mamut gururlu bir şekilde muhabirimize şu bilgileri verdi: “Bilimsel eğitim filmleri köylü ve çobanlar tarafından çok beğeniliyor, aynı zamanda ülkenin iç kesiminde gösterilen fimler için azınlık dillerle anında dublaj yapıyoruz.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor