Xi Jinping'den Etiyopya ve Kenya'ya taziye mesajları

2019-03-11 20:54:58 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Etiyopya Havayolları'na ait yolcu uçağının düşmesi sonucu çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle, Etiyopya Cumhurbaşkanı Sahle-Work Zewde ve Kenya Cumhurbaşkanı Uhuru Kenyatta'ya ayrı ayrı başsağlığı mesajları gönderdi.

Uçak kazasında aralarında Etiyopya, Kenya ve Çin vatandaşları dahil olmak üzere çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Xi, mesajında Çin hükümeti, halkı ve şahsı adına hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Xi ayrıca Etiyopya hükümetinin kaza sonrası çalışmaları etkin şekilde yürütmesini beklediklerini ifade ederek, Çin'in gerekli destek ve yardımı sağlayacağını kaydetti.

Çin Başbakanı Li Keqiang aynı gün Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed'e taziye mesajı göndererek kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Hayatını kaybeden Çin vatandaşlarının kimliği belirlendi

Öte yandan kazada hayatını kaybeden 8 Çin vatandaşının kimliği belirlendi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Lu Kang, Etiyopya Havayolları'na ait yolcu uçağının düşmesi sonucu hayatını kaybeden 8 Çin vatandaşının kimliğinin belirlendiğini kaydetti.

Hayatını kaybedenlerden 4'ü Çin şirketlerinde çalışan personel, 2'si BM misyonu personeli ve diğer 2 kişi de Liaoning ve Zhejiang eyaletlerinden Afrika'ya giden turistler.

Sözcü Lu Kang, “Kazadan dolayı derin üzüntü duyduk, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve diğer Çin liderleri, Etiyopya ve Kenya liderlerine ayrı ayrı başsağlığı mesajlarını iletti.” diye konuştu.

Sözcü, Etiyopya'nın bir an önce kazanın nedenini araştırıp, soruşturma hakkında Çin tarafına zamanında bilgi vermesini ve kaza sonrası işlemlerin uygun bir şekilde yürütülmesini beklediklerini ifade etti.

Lu Kang ayrıca, Çin Dışişleri Bakanlığı ile Çin'in Etiyopya Büyükelçiliği'nin gelişmeleri yakından takip ederek, kazada yaşamını yitiren Çin vatandaşlarının yakınlarına kaza sonrası işlemler konusunda yardım edeceğine işaret etti.

Etiyopya Havayolları'na ait bir yolcu uçağı, dün Kenya'nın başkenti Nairobi'ye yaptığı uçuş sırasında düştü. Uçakta 149 yolcu ve 8 mürettebatın bulunduğu ve kurtulan olmadığı açıklandı.

Öte yandan, Etiyopya Havayolları uçağın iki kara kutusunun bulunduğunu açıkladı.

Etiyopya Havayolları, Boeing Max 8 tipi tüm uçakların uçuşlarını geçici olarak durdurdu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor