Çin'den çevre kirliliğini azaltmak için küresel enerji ağı önerisi

2019-03-10 20:02:42 CRI

Çin'den çevre kirliliğini azaltmak için küresel enerji ağı önerisi

Birleşmiş Milletler Çevre Programı'nın (UNEP) forumunda küresel enerji ağı ile çevre kirliliği sorununun çözülmesine dair eylem planı ilan edildi.

Beijing merkezli Küresel Enerji Ağı Geliştirme ve İşbirliği Örgütü tarafından yayımlanan eylem planı Kenya'nın başkenti Nairobi'de dün başlayan çevreyi koruma temalı forumda paylaşıldı.

Plan ile enerji kaynaklarının sürdürülebilir gelişmesini sağlama açısından çevre kirliliğinin azaltılması ve ekolojik medeniyet inşası için yeni bir yol haritası çizildi.

Eylem planı küresel enerji ağı mekanizmasının kurulması, temiz enerjinin geliştirilmesi, elektrik enerjisinin yaygınlaştırılması, petrol yerine elektriğin kullanılması, enerji veriminin yükseltilmesi ve ekolojinin düzeltilmesi gibi bölümlerden oluşuyor.

Makul olmayan enerji geliştirme ve kullanma yöntemlerinin çevre sorunlarına yol açan kritik unsur olduğu vurgulanan belgede, temiz enerjinin fosil yakıtların yerine kullanılmasının kirlilik salınımını ve sıcaklıkların yükselmesini engelleyebileceği, elektrik enerjisinin doğal kaynakların makul şekilde değerlendirilip korunmasını sağlayabileceği belirtildi.

Eylem planında akıllı elektrik şebekesi, çok yüksek gerilimli enerji nakil şebekesi ve temiz enerjiden oluşan küresel enerji ağının, çok yüksek gerilimli elektrik nakil teknolojisinden faydalanarak dünyanın her yerine temiz enerjinin gönderilmesini sağlayacağı kaydedildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor