Çin'in dış politikasına dünyadan övgüler

2019-03-10 15:52:59 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi 8 Mart'ta düzenlenen basın toplantısında, Çin'in dış politikası hakkında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Çin'in dış politikasında kaydettiği başarıları takdirle karşılayan bazı yabancı uzman ve akademisyenler, Çin'in dünya barışının korunması ve insanlığın ilerlemesine daha büyük katkı yapacağını söylediler.

Türkiye'den Sinolog Giray Fidan, Çin'in dış politikasının genel olarak “çifte kazanç” felsefesiyle değerlendirilebileceğini ifade etti. Fidan, Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol girişiminin, güzergâh üzerindeki ülkelerin ekonomik işbirliğini ilerlettiği gibi kültürel değişimi de harekete geçirdiğini kaydetti.

ABD merkezli Executive İntelligence Review dergisinin Washington şubesi başkanı William Jone, Kuşak ve Yol inisiyatifinin hayata geçirilmesiyle birlikte ilgili bölgelerin altyapı tesisleri inşasında büyük ilerleme kaydedildiğini ifade etti.

Fransız Çin uzmanı Sonja Bressier, Kuşak ve Yol girişiminin, ilgili ülkeler arasındaki işbirliğinin güçlenmesine katkı yapacağını söyledi.

Rus düşünce kuruluşu Rusya-Çin Araştırma Merkezi Başkanı Sergey Sanakoev, Çin'in diğer ülkelerle “dışa açılan kapıları kapatmak yerine daha geniş açmak, zıtlık yerine işbirliği, tekelleşme yerine ortak kazanç” anlayışı temelindeki yeni tip uluslararası ilişkileri inşa ettiğini söyledi. Sanakoev, bu yeni tip ilişki modelinin olumlu etki yarattığını, giderek artan sayıda ülkenin Çin'le işbirliği kurmasını teşvik ettiğini belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor