Uluslararası toplumdan Çin'e yoksullukla mücadele övgüsü

2019-03-10 15:44:44

Çin'in kararlılıkla ilerlettiği yoksulluğu bitirme çalışmaları uluslararası toplum tarafından övgüyle değerlendirildi.

Çin hükümeti, geçtiğimiz yıllarda yoksullukla mücadele çalışmalarında büyük başarıya imza attı. Çin'in 2019 Hükümet Çalışma Raporu'nda refah toplumunun tamamen inşa edilmesi ve halkın tümünün aşırı yoksulluktan kurtarılması gibi hedefler ortaya koyuldu.

Dünya Bankası, dünya genelinde yoksulluktan kurtarılan her yüz kişiden 70'inin Çinli olduğunu açıkladı.

Filipinler BRICS Politikaları Araştırma Kurulu'nun kurucusu Herman Laurel, Çin'in yoksul nüfusu bu durumdan kurtarmak için onlarca yıl gösterdiği gayreti ve elde ettiği neticeleri takdirle değerlendirdi. Geçtiğimiz 40 yılda Çin'de milyonlarca kişinin yoksulluktan kurtarıldığının altını çizen Laurel, bunun küresel yoksullukla mücadele çalışmalarına büyük katkı yapan Çin Komünist Partisi'nin güçlü iktidar kabiliyetini yansıttığını kaydetti.

Mısırlı Al-Ahram Gazetesi Başeditör Yardımcısı Samy Elkamhawy, 2019'un Çin'de refah toplumunun kapsamlı inşasında birinci yüz yıllık hedef süresinin dolduğu kritik bir yıl olduğuna işaret etti. Çin'in yoksulluğu bitirme hedefine ulaşmasının hem kendisini hem de dünyayı büyük ölçüde etkileyeceğini dile getiren Elkamhawy, dünya nüfusunun beşte birini oluşturan Çin'in yoksullukla mücadelesinin başka ülkelere de önemli deneyimler sağladığını belirtti.

Alman Schiller Enstitüsü'nün Houston Temsilcisi Brian Lentz, Çin'in yoksullukla mücadele konusunda diğer ülkelere örnek teşkil ettiğini belirtti. Lentz, ayrıca Kuşak ve Yol inisiyatifinin küresel yoksullukla mücadele çalışmalarına ve sürdürülebilir kalkınmaya dinamizm katacağını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor