“Çinli şirketlerin küresel piyasaya girişi daha düzenli olacak”

2019-03-09 20:10:50 CRI

“Çinli şirketlerin küresel piyasaya girişi daha düzenli olacak”

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Qian Keming, Çinli firmaların küresel piyasaya girişinin daha düzenli hale getirilmesi için bir dizi tedbirin alındığını açıkladı.

Başkent Beijing'de devam eden 13. Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı'nın (ÇHSDK) yıllık toplantısı esnasında gazetecilere demeç veren Qian Keming, son yıllarda bazı ülkelerin yabancı yatırımlara yönelik denetimleri güçlendirdiklerini, bu nedenle Çinli şirketlerin birtakım sorunlarla yüzleştiğini söyledi.

Çin'in her zaman her türlü korumacılığa kararlılıkla karşı çıktığını ve denetim ile güvenlik tedbirlerinin kötüye kullanılmasına göz yummayacağını vurgulayan Qian, ilgili ülkelerle el ele vererek yabancı yatırımcılar için şeffaf ve rahat bir iş ortamı ile açık bir dünya ekonomisini inşa etmeye hazır olduklarını belirtti.

Geçen yıla ait yabancı yatırım verilerini aktaran Qian, Çin'in 2018'de 130 milyar dolar yabancı yatırım çekerek bu alanda dünyanın ilk sıralarında yer aldığını, ev sahibi ülkelerde 1,7 milyon iş yeri açtığını ve yaklaşık 40 milyar dolar vergi ödediğini ifade etti.

Bakan Yardımcısı Qian, Çin'in çektiği yabancı yatırımların küresel doğrudan dış yatırımların büyümesinde önemli oranda payı olduğunu kaydetti.

Çin'in gelecekte yeni sınır ötesi ticaret işbirliği bölgeleri inşa edeceğini de bildiren Qian, ilgili ülkelerle yatırım işbirliği platformu kurulacağını ve işbirliği kurallarının güncelleneceğini dile getirdi.

Qian, Çinli firmaların uluslararası operasyon yeteneğini artırmak için yatırım politikası, toplumsal sorumluluklar gibi konularda eğitim çalışmalarını güçlendireceğini ve rekabet gücünü yükselteceğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor