Haber Analiz: Yabancı Yatırım Yasası, Çin'in yeni tur dışa açılmasına eskortluk ediyor

2019-03-09 19:00:09

Airbus Şirketi'nin Asya kıtasındaki tek inovasyon merkezi, kısa süre önce Çin'in Shenzhen kentinde resmen hizmete girdi. Geçen yıl dünya genelinde sınır ötesi yatırımlarda yüzde 19'luk düşüşe karşın, Çin'in çektiği yabancı yatırımlar yüzde 3 oranında arttı. Bu artış eğiliminin 2019 yılının başlarında da sürdüğü görülüyor. Çin Ticaret Bakanlığı'ndan edinilen son bilgilere göre, bu yılın ocak ayında Çin'in fiilen değerlendirdiği yabancı yatırım yüzde 4,8 büyüdü. ABD ve Hollanda'nın Çin'deki yatırımları sırasıyla yüzde 124,6 ve 95,6 oranlarında arttı.

Küresel ekonomik canlanmanın yavaşladığı bu dönemde Çin, yüksek kaliteli kalkınmayı gerçekleştirmek için dışa açılmayı yeni turda bir seviye daha genişleterek bir an bile durmuyor. Bu yönde atılan en belirgin adım ise Çin Ulusal Halk Meclisi'nin 2900'ü aşkın delegesinin Beijing'de incelemekte olduğu Yabancı Yatırım Yasa Taslağı. Çin, bu yasa ile daha çok yabancı sermaye çekmeyi, yabancı yatırımcıların haklarını korumayı ve onlara elverişli bir ticari ortam oluşturmayı amaçlıyor. Böylece yasanın Çin'in yeni tur dışa açılmasına koruma aracı vazifesi görmesi hedefleniyor.

Reform ve dışa açılmanın başlangıcında, Çin sırasıyla Çin-Yabancı Ortak Sermayeli Şirketler Yasası, Yabancı İşletme Yasası ve Çin-Yabancı Ortaklığında İşletme Yasası çıkarılarak yabancı işletmelere hukuki güvence sağlandı. Geçen 40 yıl içinde bu yasalara göre Çin'de açılan yabancı işletme sayısı 950 bine ulaştı. Fiilen değerlendirilen yatırım ise 2 trilyon ABD Doları'nı aştı. Bu yasalar, Çin ekonomisinin sürdürülebilir kalkınmasında, dış ticaretin genişlemesinde, endüstriyel yapının standartlaştırılmasında, istihdamın artırılmasında ve piyasanın sağlıklı hale getirilmesinde büyük rol oynadı.

Çin lideri Xi Jinping, geçtiğimiz 40 yılda Çin ekonomisinin dışa açılma koşuluyla hızla büyüdüğünü belirterek, önümüzdeki dönemde ekonominin hızlı büyüme modelinden kaliteli büyüme modeline geçmesi için daha dışa açık bir ortamın gerektiğini vurguladı. Beş yıl önce Çin, sosyal kalkınmanın her alanında reformu derinleştirmek maksadıyla dışa açık ekonomi sistemini ve yabancı işlerle ilgili hukuk sistemini iyileştirme, yerli ve yabancı sermaye kanunlarını birleştirme gibi bir dizi tedbir almaya başladı. 2018 yılında ise ülkenin en yüksek yetki organı olan Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM), Yabancı Yatırım Yasası'nı yıllık yasama çalışmalarıyla alakalı plana dâhil ederek Çin'in çektiği yatırımları düzenleyecek en temel yasa haline getirmeyi kararlaştırdı.


Dünyanın ikinci büyük ekonomisi, en büyük mal ticareti ülkesi ve ikinci büyük hizmet ticareti ülkesi olan Çin şeffaf, kendi somut durumuna ve uluslararası kurallara uygun, yerli ve yabancı yatırımcılara aynı statüyü veren Yabancı Yatırım Yasa Taslağı'nı hazırladı. Çin hükümeti, araştırma kuruluşları, ulusal meclisin önerileri, internet kullanıcılarının fikirleri ile Çin'deki yabancı ticaret odaları ve yabancı firmaların taleplerini bir araya getiren yasa taslağı, prosedür gereği ÇUHM Daimi Komitesi tarafından iki kere gözden geçirildikten sonra 13. ÇUHM 2. Toplantısı'na sunuldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor