Cenevre'de “Xinjiang'da insan haklarının gelişmesi” temalı sergi

2019-03-09 15:10:52

“Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nde insan hakları durumunun gelişmesi” temalı fotoğraf sergisi 4-8 Mart günlerinde Cenevre'de bulunan Milletler Sarayı'nda düzenlendi.

Sergi, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyinin 40. Oturumu sırasında Çin'in Cenevre Temsilciliği ve Çin İnsan Hakları Araştırmaları Derneği tarafından ortaklaşa gerçekleştirildi. Sergiye katılan birçok ülkenin Cenevre'deki temsilcileri ile diplomatları, Xinjiang'daki insan hakları çalışmalarını takdirle değerlendirdiler.

Milletler Sarayı'nın 24. salonunun dış cephesine Xinjiang bölgesinde yaşayan farklı etnik gruplara mensup halkların günlük yaşamını ve bölgenin durumunu yansıtan fotoğraflar asıldı.

Fotoğraf sergisinin organizatörlerinden Çin İnsan Hakları Araştırmaları Derneği Genel Sekreter Yardımcısı Wang Linxia, sergilenen 84 fotoğrafla Xinjiang'da demokratik seçim, vatandaşların ekonomik, toplumsal ve kültürel hakları ile inanç özgürlüğünün yanı sıra etnik grupların kültür, dil ve yazılarının korunması ve geliştirilmesi gibi zengin içeriklerin görücüye çıktığını ifade etti.

Wang Linxia, serginin Çin Komünist Partisi (ÇKP) 18. Ulusal Kongresi'nden bu yana çekirdeğinde Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in bulunduğu merkezi hükümetin Xinjianglıların ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi hakları ile inanç özgürlüğünü koruma durumunu yansıttığını belirtti.

Sergiyi gezen Rusya'nın Cenevre Daimi Temsilci Yardımcısı Nikita Zhukov, birkaç gün önce Çin Dışişleri Bakanı'nın daveti üzerine Xinjiang'i ziyaret ettiğini belirterek, Xinjiang'ın hızla kalkınmasının kendisinde derin bir izlenim bıraktığını ifade etti. Zhukov, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu fotoğraflarda gördüğüm ve beni en çok etkileyen Xinjiang'ın büyük kalkınması, özellikle ekonomik ve sosyal kalkınması. İnsan hakları konusuna gelince, ekonomik, sosyal ve kültürel haklar, siyasi haklar ve vatandaşlık hakları kadar önemlidir. Hatta ekonomik, sosyal ve kültürel haklar en temel haklardır.”

Hem sergideki fotoğraflarda hem de Xinjiang gezisi sırasında bölgede gökdelenleri, yeni hizmete giren metro hatlarını, güzel ve modern bir şehri gördüğünü vurgulayan Zhukov, ayrıca örf ve adetlerin, geleneksel sanat eserlerinin ve yaşam tarzlarının korunduğuna da tanık olduğunu anlattı.

Etkinlikte mesleki eğitim merkezlerinden fotoğraflar da sergilendi. Kursiyerlerin mesleki eğitim merkezlerindeki yaşamını ve öğrenim koşullarını yansıtan fotoğraflar, bazı yabancı basın organlarının iddialarına açık bir yanıt verdi.

Sergiyi gezen Venezuela'nın Cenevre Daimi Temsilcisi Jorge Valero, geçen ay Xinjiang'daki mesleki eğitim merkezlerini ziyaret ederek oradaki kursiyerler ve aileleriyle temaslarda bulunduğunu söyledi.

Kursiyerlerin eğitim merkezlerinde kaliteli eğitim gördüğünün ve çeşitli hizmetlerden yararlanabildiğinin altını çizen Valero, Batı medyasının bu kurumları “toplama kampı” olarak adlandırmasının tamamen yanlış olduğuna, aksine kursiyerlerin buradaki hayatlarından zevk aldıklarına işaret etti.

Xinjiang'daki mesleki eğitim merkezlerinde öğrenim gören kursiyerler ulusal dil öğrenimi ve hukuk dersleriyle beraber ilgi alanlarına göre araba tamiri, kozmetik, kuaförlük, bebek bakımı ve hayvancılık gibi alanlarda beceri derslerine katılabiliyorlar.

Belarus'un Cenevre Daimi Temsilci Yardımcısı Vadim Pisarevich, yaşam becerisi kazanmanın kötü işler yapma dürtüsüne set koyduğunu, mesleki eğitim merkezlerinin de bu tür becerilerin kazanılabileceği yerler olduğunu dile getirdi.

Çin'in BM Cenevre Daimi Temsilcisi Yu Jianhua, serginin uluslararası topluma gerçek, güzel, dinamik ve mutlu bir Xinjiang'ı göstermeyi amaçladığını ifade etti. Xinjiang'da halkların gerçek yaşamının fotoğraflara yansıtıldığını vurgulayan Yu, bir gerçeğin bin yalandan daha güçlü olduğunun altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor