Çin liderleri eyalet heyetlerinin oturumlarına katıldı

2019-03-09 11:34:08

13. Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) 2. Toplantısı başkent Beijing'de devam ederken Çinli liderler dün toplantı kapsamında bazı eyalet heyetlerinin oturumlarına katıldılar.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün Henan heyetinin oturumuna katıldı.

Xi Jinping, oturumda yaptığı konuşmaya 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle başta iki toplantıya katılan kadın delegeler ve üyeler olmak üzere Çin'deki ve dünyanın her yerindeki her milletten kadına iyi dileklerde bulunarak başladı.

Xi, konuşmasının devamında tarım alanında güçlü ve yoğun nüfuslu bir eyalet olarak Henan'da tarım, köy ve köylü çalışmalarının iyi yapılmasının büyük önem taşıdığını söyledi. Bilhassa gıda güvenliğinin teminat altına alınması gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Xi, tarım alanında arz yanlı yapısal reformların derinleştirileceğini belirtti.

Kırsal kesimlerin yönetiminde de reformun derinleştirilmesine dair çalışmaları olağanüstü bir araç olarak niteleyen Xi Jinping, 2020 yılında Henan eyaletinde yoksulluk sınırının altında yaşayan nüfusun bu durumdan tamamen kurtarılmış olması gerektiğine işaret etti.

Öte yandan Çin Başbakan Li Keqiang dün Hubei heyetiyle görüştü. ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyelerinden Wang Huning, Zhao Leji ve Han Zheng ise Hunan ile Beijing heyetleriyle ayrı ayrı bir araya geldiler.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor