(Haber Analiz) Çin diplomasisinin özü: Dünya tüm halklara aittir”

2019-03-08 20:44:57

Çin Ulusal Halk Meclisi'nin Beijing'de devam eden yıllık toplantısı kapsamında Çin diplomasisi konulu bir basın toplantısı düzenlendi. Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, iki saat içinde 21 yerli ve yabancı medya kuruluşundan muhabirlerin sorularını yanıtladı. Bunlar arasında büyük devletlerarası ilişkiler, bölgesel çatışmalar, Kore Yarımadası'ndaki nükleer sorun ve Afrika kıtasının kalkınması gibi dünya gündeminin sıcak konularıyla ilgili sorular yer aldı. Bakan Wang Yi'nin yanıtları, Çin'in dünyanın geleceğine ilişkin derin düşüncelerini yansıttı, Çin'in küresel yönetişimde daha büyük rol oynama yönündeki beklentisini ortaya koydu, bir başka deyişle Çin diplomasisinin “dünya tüm halklara aittir” özünü iletti.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dünyanın son bir asırdır rastlanmayan büyük bir değişimle karşı karşıya bulunduğunu birçok kez ifade etti. Xi'ye göre, yoksul veya gelişmemiş ülkeler kalkınma yoluna girmeli, uluslararası toplum da bu ülkelere daha fazla destek sağlamalıdır. Buna karşın, bazı gelişmiş ülkeler arasında dengesiz çıkar dağılımı nedeniyle uzun süredir var olan çelişkiler şiddetlenmekte, hatta bu ülkeler gelişmekte olan ülkeleri “günah keçisi” ilan ederek küreselleşmeye karşı çıkmaktalar. Bu yüzden İkinci Dünya Savaşı sonrasında kurulan küresel düzen, daha önce görülmemiş ciddi meydan okumalarla sınanmakta.


Bir dizi karmaşık ve değişken unsurla şekillenmiş küresel şartlar altında Çin halkı, Çin Komünist Partisi liderliğinde dayanışma içinde hiç yorulmadan mücadele ederek 70 yılda gözle görülür ilerleme kaydetti. Özellikle reform ve dışa açılma politikasının uygulandığı son 40 yılda yaklaşık 800 milyon kişi yoksulluktan kurtuldu. Çin'in gelişme modelleri gün geçtikçe daha fazla gelişmekte olan ülkenin takdirini kazanıyor ve bu ülkeler tarafından örnek alınıyor. Gana Cumhuriyeti'nden bir muhabir, Çin'in kalkınma modellerinin Afrika ülkelerince diğer ülkelere kıyasla daha çok takdir edildiğine işaret ederek, Kuşak ve Yol inşasına da daha aktif katılanların yine Afrika ülkeleri olduğunu vurguladı.    


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2013 yılında küresel ortak kalkınmayı ilerletmek amacıyla “Kuşak ve Yol” inisiyatifini ortaya koydu. Şu ana kadar dünyanın 123 ülkesi ve 29 uluslararası kuruluşu Çin ile Kuşak ve Yol işbirliği anlaşmalarını imzalayarak adı geçen inisiyatife destek verdiğini ve güven duyduğunu gösterdi. İstişare, ortak inşa ve paylaşım ilkelerine dayanan Kuşak ve Yol işbirliği aracılığıyla bazı ülkeler altyapı tesislerinde ve imalat sektöründe şeytanın bacağını kırdı.  Örneğin, Kenya'da “Yüzyılın Projesi” olarak ünlenen Mombasa-Nairobi tren hattı yerel ekonomik büyümeye yüzde 1,5 oranında katkı sağladı. Ayrıca, G7 ülkelerinden İtalya da Kuşak ve Yol inisiyatifine katılma isteğini beyan etti. Bu yılın nisan ayında Çin'de düzenlenecek “Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu”na daha fazla yabancı liderlerin katılımı bekleniyor. Dışişleri Bakanı Wang Yi, tüm bu gerçeklerin, Kuşak ve Yol inisiyatifinin “borç tuzağı” olmadığını, hatta “jeopolitik araç” hiç olmadığını, aksine ortak kalkınma fırsatı sunduğunu tasdik ettiğini söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor