“Yoksulluğu bitirmede azınlık bölgelerine odaklanılmalı”

2019-03-08 19:50:25 CRI

ÇHSDK Milliyetler ve Dinler Komitesi Başkan Yardımcısı Luo Liming, yoksulluğu bitirme çalışmaları kapsamında azınlıkların yaşadığı bölgelere özel programların geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Luo, kısa süre önce Çin Uluslararası Radyosu'na (CRI) verdiği demeçte, azınlıkların yaşadığı bölgelerde yoksulluk durumunun diğer bölgelere kıyasla daha ağır olduğunu söyleyerek, hükümet tarafından ilan edilen verileri paylaştı.

Luo'nun verdiği bilgilere göre, Çin genelinde 14 aşırı yoksul bölge bulunuyor, bunların 11'ini azınlıkların yaşadığı bölgeler oluşturuyor. 334 az gelişmiş ilçenin 162'sinde de yine azınlıklar yoğun olarak yaşıyor.

Azınlıkların bulunduğu bölgelerdeki yoksulluk sorununun isabetli olarak çözülmesiyle ilgili değerlendirmede bulunan Luo Liming, her bölgenin kendi durumuna göre özel programlar hazırlanması, bu bölgelerde köy turizmi ve e-ticaret gibi sektörlerin geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Luo, hükümet çalışma raporunda sunulan “eğitim ile yoksulluğun nesilden nesle geçmesinin önlenmesine dair politikaya” da değindi.

Eğitimin, yoksulluğun bitirilmesinde büyük rol oynadığını vurgulayan Luo, eğitim kaynaklarının azınlık bölgelerinde adil dağıtılması, daha fazla yatılı okulun kurulması ve ücretsiz mesleki eğitim imkânlarının artırılması gerektiğini söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor