“Taiwan makamlarının vatanın bütünlüğüne karşı söylemleri mantık dışı”

2019-03-08 17:22:36

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Taiwan İşleri Ofisi Başkanı ve Devlet Konseyi Taiwan İşleri Ofisi Başkanı Liu Jieyi, Taiwan makamlarının “bir ülke iki sistem” planı hakkında demokratik istişare yapılmasını engellemesinin mantık dışı olduğuna işaret etti.


Beijing'de devam eden 13. Çin Ulusal Halk Meclisi 2. Toplantısı'na katılan Liu Jieyi, bugün yaptığı açıklamada, Taiwanlı yetkililerin “bir ülke iki sistem” planının uygulanmasıyla ilgili demokratik istişarenin başlatılmasını engellemeye yönelik mantık dışı beyanatta bulunduğuna dikkat çekerek, bu tavrın Taiwan Boğazı'nın iki yakası arasındaki ilişkilerin barışçı gelişmesine mani olamayacağını kaydetti.


Taiwan Adası ile ana kesimin değişim ve işbirliğinin öteden beri 1992 Mutabakatı ve “Tek Çin” politikası zemininde yürütülmekte olduğunu dile getiren Başkan Liu, iki yaka arasındaki ilişkileri ve Çin milletinin geleceğini ilgilendiren konuları birlikte istişare ettiklerini vurguladı. Liu, bunun tarihi eğilim olduğunun ve iki yaka arasındaki ilişkilerin bu yönde ilerletileceğinin altını çizdi.


Liu Jieyi, Çin'in ana kesiminin 1992 Mutabakatı ve “Tek Çin” politikası temelinde Taiwan Adası'ndaki tüm siyasi partilerle demokratik istişarede bulunarak iki yaka arasındaki ilişkilerin barışçı gelişmesi için sistemleri düzenlemeye ve iki yakayı barışçı şekilde birleştirmeye hazır olduğunu belirtti.   

    

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor