Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin basın toplantısında öne çıkanlar

2019-03-08 12:17:15

Çin Devlet Konseyi üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, 13. Çin Ulusal Halk Meclisi 2. Toplantısı kapsamında bugün düzenlenen basın toplantısında yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Wang Yi önemli bölgesel ve küresel meselelerde Çin'in tutumunu açıkladı.

Wang Yi'nin basın toplantısında öne çıkan başlıklar şöyle:

Çin dış politikasında Avrupa'nın önemi

Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin'in dış politikasında Avrupa'ya daima büyük ehemmiyet verdiğini söyledi.

Wang Yi, iki taraf arasında fikir ayrılıklarına kıyasla ortak noktaların daha fazla olduğuna dikkat çekerek, engeller karşısında iki tarafın diyalog ve iletişimi artırarak sorunları kontrol altına almasını ve çözmesini istediklerini belirtti.

Wang Yi ayrıca son günlerde gündemde olan İtalya'nın Kuşak ve Yol girişimine aktif katılımıyla ilgili olarak da, İtalya dahil tüm Avrupa ülkelerini memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Wang Yi, Çin'in kendi dış politikasında Avrupa'ya daima önemli yer verdiğini söyledi. Avrupa'nın Çin politikasında bağımsızlık, istikrar ve inisiyatifi koruması çağrısında bulunan Wang Yi, İtalya dahil Avrupa ülkelerinin Kuşak ve Yol inşasına katılmasını beklediklerini kaydetti.

Kadim ipek yolları ortak çabayla canlanacak

Wang Yi basın toplantısında Kuşak ve Yol işbirliğine de değindi, girişimin tüm taraflara işbirliği fırsatları sunduğunu söyledi.

Basın toplantısından edinilen bilgiye göre, girişimin ortaya konulmasından bu yana geçen 6 yılda, 123 ülke ve 29 uluslararası örgüt, Çin'le bu çerçevede işbirliği anlaşması imzaladı.

Wang Yi, tüm tarafların ortak çabalarıyla kadim ipek yollarının canlanacağını dile getirdi.

Kore Yarımadası'nda görüşme süreci

Kore yarımadasındaki müzakere süreciyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Wang Yi, kısa süre önce gerçekleştirilen Hanoi zirvesinin siyasi çözüm sürecinde önemli bir adım olduğunu, tarafların tüm zorlukları aşarak bir araya gelmelerinin son derece kıymetli bir gelişme sayıldığını belirtti. Wang Yi, bu süreçte yarımadanın nükleer silahtan arındırılması ve barış mekanizması tesis edilmesi için, uluslararası toplumun tarafları teşvik etmesinin önemini vurguladı.

Wang Yi, diyalogun bu istikamette sürdürülmesi halinde, yarımadayı nükleerden arındırma hedefine ulaşılacağını savundu.

Wang Yi, tarafların 'tarihsel yüklerinden' kurtularak günümüz gerçekleri doğrultusunda hareket etmelerini önerdi.

Wang Yi, yarımadada barış ve istikrarın korunmasında ısrar eden Çin'in de bu süreçte diyalogu destekleyeceğine işaret etti.

Çin-ABD ilişkileri

Wang Yi, Çin ile ABD arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 40. yıldönümünün, iki tarafın geçmiş deneyimleri gözden geçirerek geleceği planlayabilecekleri bir dönem olabileceğini söyledi.

Wang Yi, işbirliğine dayalı Çin-ABD ilişkisinin önemini vurgulayarak, ilişkilerin doğasında rekabet de olduğunu, ancak bu rekabete nasıl bir tavırla yaklaşıldığına bakılması gerektiğini belirtti. Rekabetin etkisine odaklanılırsa işbirliği alanının daraltılacağını söyleyen Wang Yi, "İşbirliğini artırmak, iki ülkenin ortak çıkarlarına uygundur, aynı zamanda iki ülkenin uluslararası sorumluluğudur." dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor