Çin liderleri eyalet heyetleriyle görüşüyor

2019-03-08 10:40:22

ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri, Çin Cumhurbaşkanı ve Merkezi Askeri Komisyon Başkanı Xi Jinping, ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu daimi üyelerinden Li Keqiang, Li Zhanshu, Wang Yang, Wang Huning, Zhao Leji ve Han Zheng dün 13. Çin Ulusal Halk Meclisi 2. Toplantısı kapsamında gerçekleştirilen oturumlara katıldı.

Xi Jinping, Gansu eyalet heyetiyle yaptığı görüşmede, 2020 yılına kadar ülkede yoksulluğu tamamen ortadan kaldırmak için iki yıllık bir süre kaldığını belirtirken yoksullukla mücadele konusunda yoğun çalışma çağrısında bulundu. Xi Jinping, "Mutlak bir zafer kazanana kadar asla pes etmek yok" diyerek yoksulluk ile mücadeledeki kararlılığını vurguladı.

Başbakan Li Keqiang, Guangdong eyaletinden gelen heyetin oturumunda yaptığı açıklamada, dünyada birinci sınıf iş ortamı yaratılacağını, piyasada canlılığın artırılacağını ve Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi inşası gibi alanlarda çaba harcamaya devam edileceğini sözlerine ekledi.

Qinghai eyaletinden gelen delegelerin toplantısına da katılan Li Keqiang, yeni gelişme kavramlarının uygulanması, ekonomik kalkınmanın ve ekolojik çevreyi korumanın teşvik edilmesi, ekonominin istikrarlı ve sağlıklı gelişmesi, yeşil ve döngüsel ekonominin geliştirilmesi ve ekolojik güvenlik bariyeri inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

Li Zhanshu, Shandong eyaleti delegelerinin oturumunda yaptığı konuşmada, yeşil kalkınma ve yüksek kaliteli gelişmeye vurgu yaptı. Li ayrıca Shandong eyaletinde yoksullukla mücadelenin kırsal kalkınma stratejisiyle kenetlenmesinin önemine değindi.

Bir diğer Çinli lider Wang Yang ise Taiwan eyaletinden gelen heyetle bir aradaydı. Wang Yang, Taiwanlı Soydaşlara Mesaj adlı mektubun yayınlanmasının 40. yılı nedeniyle geçen yıl düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Xi'nin yaptığı konuşmaya atıf yaparak, mektubun yeni dönemde Taiwan çalışmalarına yönelik bir kılavuz niteliğinde olduğunu vurguladı.

Wang Yang, “Tek Çin ” ilkesi ve 1992 Mutabakatı temelinde ısrar edilmesi, Taiwan Boğazı'nın iki yakası arasında kaynaşmanın derinleştirilmesi, soydaşların gönül birliğinin sağlanması ve ulusun yeniden canlandırılması hedefine ulaşılması için ortak çaba harcanması gerektiğini ifade etti.

Yunnan eyaleti delegelerinin toplantısında da hazır bulunan Wang Yang, etnik uyum ve ulusal birlik alanında harcanan çabaların devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.

ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyesi Wang Huning, Zhao Leji ve Hanzheng de Shanghai, Tianjin ve Jiangsu eyaletinden gelen delegelerle ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

Liderler, Yangtze Nehri Deltası'nda gelişmenin hızlandırılması ve bunun ulusal kalkınmaya katkıda bulunması çağrısında bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor