Çin'den Pakistan ve Hindistan'a diyalog çağrısı

2019-03-07 10:47:40

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Kong Xuanyou, Pakistan ziyareti sırasında Pakistan Başbakanı İmran Khan ve Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureşi'yle ayrı ayrı görüştü.

Kong Xuanyou, Çin ve Pakistan'ın her türlü durumda stratejik işbirliği ortaklığını koruduğunu ve çekirdek çıkarlarda karşılıklı desteği esirgemediklerini söyledi.

Pakistan ve Hindistan arasındaki gelişmelere büyük önem verdiklerini dile getiren Kong Xuanyou, Pakistan'ın sakin ve temkinli tutumunu ve Hindistan'la diyalog gerçekleştirmesini takdirle değerlendirdiklerini belirtti.

Kong Xuanyou, Çin'in tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesini savunduğuna ve uluslararası kurallara aykırı eylemler görmek istemediğine dikkat çekti.

Kong Xuanyou ayrıca, Pakistan ve Hindistan'ın gerilimi tırmandıracak eylemlerden kaçınması ve iyi niyetle hadiseye yaklaşmaları çağrısında bulunarak, Çin'in bu süreçte yapıcı rol oynamaya devam edeceğini ifade etti.

Pakistan Başbakanı İmran Khan, Çin'in Pakistan'ın en güvenilebilir dostu olduğunu hatırlatarak, Çin'le ilişkileri diplomatik politikalarının temel taşı olarak gördüklerini belirtti.

Pakistan ile Hindistan arasında yaşanan gerilimde Çin'in tarafsız ve adil tutumunu takdirle değerlendiren Khan, gerginliği hafifletmek için harcadığı çabalardan dolayı Çin'e teşekkür etti.

Khan, Pakistan'ın durumun kötüleşmesini istemediğini ve Hindistan'la barışçı diyalog yoluyla çelişkileri çözmeye hazır olduklarını yinelendi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor