Çin'den tarafsız ve şeffaf siber güvenlik standartları çağrısı

2019-03-06 19:34:02

Çin, dünya genelinde birleşik, objektif, kamuya açık ve şeffaf siber güvenlik standartlarının oluşturulması önerisinde bulundu.


Portekiz Başbakanı Antonio Costa, kısa süre önce basına yaptığı açıklamada, AB ülkelerinin ulusal güvenlik bahanesiyle AB üyesi olmayan ülkelerin yatırımlarına karşı ayrımcılık yapmaması gerektiğini ifade etti.


İlgili ülkelerin, Huawei'in 5G ağı inşasının getirebileceği olası risklerden endişe duymalarını anladıklarına dikkat çeken Costa, buna rağmen, bu gerekçeyle Avrupa'nın dijital altyapısının çağdaşlaşması sürecinin durdurulmaması gerektiğini söyledi. 


Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang bugün Beijing'de düzenlenen basın toplantısında Çin hükümetinin bu konudaki tutumunu anlattı.


Lu Kang, Costa'nın açıklamasının objektif ve rasyonel olduğuna işaret ederek, son zamanlarda sayısı gittikçe artan şahsiyetlerin Çinli teknoloji şirketlerinin 5G inşasına katılma konusunda adil tutum sergilediklerini belirtti.


Siber güvenliğin küresel bir mesele olduğunu ve pek çok ülkenin ortak çıkarlarını ilgilendirdiğini söyleyen Lu Kang, uluslararası toplumun siber güvenliği korumak için ortak çaba göstermesi gerektiğini dile getirdi.


Sözcü Lu, siber tehditlerin karşılıklı saygı, eşitlik ve ortak menfaatler temelinde diyalog ve işbirliği yoluyla bertaraf edilmesi gerektiğini ve bu noktada Çin'in birleşik, objektif, kamuya açık ve şeffaf bir standartlar sisteminin oluşturulması önerisinin yapıcı olduğunu vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor