Haber Analiz: Vergi indirimi Çin'in reel ekonomisine güç katacak

2019-03-06 19:00:08

Çin hükümeti, gün geçtikçe "daha karmaşık ve ciddi" hale gelen iç ve dış gelişme ortamına ayak uydurmak için dün 2 trilyon yuan tutarında vergi indirimi yapmayı planladığını ilan etti. Çin'in reel ekonomisi ve sıradan vatandaşları için derin mana ifade eden bu plan, dünya genelinde de geniş yankı uyandırdı.


Çin Başbakanı Li Keqiang'ın 13. Çin Ulusal Halk Meclisi'nin yıllık toplantısında sunduğu hükümet çalışma raporunda, bu yıl vergi reformunun derinleştirileceği, katma değer vergilerinin büyük ölçüde düşürüleceği kaydedildi. Buna göre, imalat gibi sektörler için KDV oranı yüzde 16'dan 13'e, ulaştırma ile taşımacılık ve inşaat gibi alanlar için de yüzde 10'dan 9'a indirilecek. Üretim ve halkın yaşamı ile ilgili hizmetlere yönelik vergi indirimlerin devam ettirilmesi gibi önlemlerle hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin vergi yükü azaltılacak. Kentler ve kasabalardaki çalışanların ödemeleri gereken yaşlılık sigorta pirimlerinin oranı da yüzde 20'den 16'ya çekilecek. Bu uygulamayla işletmelerin vergi ve sigorta yükü 2 trilyon yuan azalacak.

Çin hükümeti, ayrıca devlete ait büyük bankaların küçük ölçekli işletmelere sağlayacağı kredi miktarının yüzde 30'dan fazla artacağını, küçük ve orta ölçekli bankalara yönelik zorunlu karşılık oranının da düşürüleceğini açıkladı. Bu tedbirler sayesinde daha fazla sermaye, özel firmalara ve küçük ölçekli işletmelere aktarılacak.

Söz konusu tedbirlerin yurt içi ve yurt dışındaki gelişme durumunun getirdiği sınamalar ışığında alındığı açıkça görülebilir. Küresel ekonomik büyüme hızı yavaşlarken, yalnızca Avro Bölgesi'ndeki ekonomiler değil, ABD ekonomisi de istikrarsız ve karmaşık unsurlarla baş etmeye çalışıyor, İngiltere'de Brexit meselesi ve Çin-ABD ticari sürtüşmesi gibi belirsiz etkenler görülüyor.

Çin'in yurt içi ortamına bakıldığında ise, ekonomide aşağı yönlü baskının büyüdüğü, öngörülemez riskler ile sınamaların çoğaldığı görülebilir. Çin'in bu durumla başa çıkmak için yeterli hazırlık yapması gerekir.

Bu yıl tam vaktinde gelen büyük oranda vergi indirimi, işletmelerin vergi yükünü hafifletmeyi ve piyasaları canlandırmayı hedefliyor. Son yıllarda yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli unsurlardan etkilenen Çinli firmalar sosyal sigorta primlerinin ödemeleri nedeniyle ağır yük altında. Bu yüzden geçen yıl işletmeler ve vatandaşlara yönelik yaklaşık 1,3 trilyon yuanlık vergi indiriminin ardından vergiler bu yıl 2 trilyon yuan daha düşürülecek. Böylece piyasanın tüm unsurlarının yükü hafifleyeceği için üretimin de genişlemesi bekleniyor. Aynı zamanda araştırma ve inovasyon alanlarına daha fazla finansman desteği verilerek endüstriyel dönüşüme ve Çin'in ekonomik kalkınmasına dinamizm katılacak.

Çin'e yatırım yapan veya yapmak isteyen yabancı firmalar açısından konuşmak gerekirse, yabancı yatırımcılar yerli firmalarla aynı muameleyi görecekleri için Çin yönetiminin vergi ve yönetim masraflarını düşürme politikasından onlar da yararlanabilecek.

Çin hükümeti, vergi indirimi ve işletmelerin sigorta ödemelerinin azaltılması tedbirinin yerine getirilmesi için bir dizi başka önlem daha aldı. Örneğin, küçük ölçekli firmalardan fazla sigorta pirimi alınması ve söz konusu firmaların eski borçlarının toplu tahsil edilmesi engellenecek. Bunun yanı sıra, merkezi hükümetin genel giderleri 2019'da geçen yıla kıyasla yüzde 5 azaltılacak. Yetkililerin iş nedeniyle yurtdışına yaptıkları gezilerin masrafları, kamu araçlarının alınması ve kullanılması, misafirlerin ağırlanması ile ilgili masraflar da yüzde 3 düşürülecek.

Son 40 yılda Çin, insanoğlunun ekonomi tarihinde nadir görülen sürekli ve hızlı bir büyüme yakaladı, yaklaşık 800 milyon nüfusu yoksulluktan kurtardı. Çin, yüksek kaliteli bir ekonomik kalkınma aşamasına girdiği şu dönemde yeni zorluklarla da karşılaşmaktadır. Hâlihazırda yurt içi ve yurt dışından gelen tepkilere bakıldığında, büyük oranda vergi indirimi ve işletmelerin sigorta ödemelerinin azaltılması sayesinde Çin piyasasının canlılığı teşvik edilecek, halkın mutluluk ve güven hissi kuvvetlendirilecek. Bu bağlamda Çin'in yüzde 6-6,5'lik ekonomik büyüme hedefine ulaşacağına kesin gözle bakılıyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor