Haber Analiz: Çok partili işbirliği ve siyasi istişare, Çin'in kalkınmasına güç katıyor

2019-03-04 20:48:31

Her yılın mart ayı, Çin'de yıllık meclis toplantılarının düzenlendiği dönemi ifade ediyor. Çin'e özgü siyasi düzenlemelerden biri olan Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK), Çin Halk Cumhuriyeti'nin (ÇHC) kurulmasından itibaren 70 yıldır özel bir rol oynamakta. Konferans, gerek yurtiçinde, gerekse yurtdışındaki Çin vatandaşlarının güçlerini birleştiren değerli bir mekanizma ve Çin'in kalkınma mucizesini sürdürmesi için büyük bir güçtür.


Günümüzde dünya geneline bakıldığında, ülkelerde siyasal bölünmenin sık görüldüğünü, hatta bazı ülkelerde bunun olağan bir durum haline geldiğini söyleyebiliriz. Örneğin, kısa süre önce ABD Kongresi'nin siyasi partileri arasındaki anlaşmazlıklar, hükümetin, tarihinin en uzun süreli kapatılmasına neden oldu. Siyasal bölünmenin, kimi ülkelerde sosyal ve ekonomik kalkınmaya darbe indirdiği, kimi ülkelerde ise ekonomik gerilemeye ve hatta kanlı çatışmalara yol açtığı aşikâr. Bu nedenle, bir ülkede iktidar partisi ile muhalefet partileri arasında devlet yönetimi konusunda geniş mutabakat sağlanarak ulusal bir güç birliği oluşturulması hayati önem taşıyor.


Dünyanın en yoğun nüfusuna sahip ülkesi olarak Çin'de halkın çıkarları ile ihtiyaçları çok yönlü ve çeşitli. Ancak Çinlilerin mutabık kaldığı genel bir görüş var: Çin milletinin yeniden kalkınışı. Bu görüş, aynı zamanda Çin halkının ortak beklentisidir. Çin Komünist Partisi (ÇKP) liderliğinde çok partili işbirliği ve siyasi istişarenin önemli bir kuruluşu olan ÇHSDK, Çin'de merkezi karar makamları ve toplumun çeşitli çevreleri arasında bir köprü işlevi görmekte, dolayısıyla ulusal kalkınma ve milletin yeniden kalkınışına kuvvet katmaktadır. 


Birlik ve demokrasi, ÇHSDK'nin iki ana temasıdır. ÇHSDK üyeleri, Çin toplumunun çeşitli çevrelerinden geldikleri için, geniş bir temsil edebilirliğe sahip yönleri vardır. Örneğin 13. ÇHSDK'nin iki binden fazla üyesinin yüzde 39,8'ini ÇKP üyeleri, kalan 60,2'sini ise ÇKP üyesi olmayanlar oluşturuyor. Üyeler, kendi uzmanlık alanlarına göre Çin'in siyasi işlerine katılıp hükümetin çalışmalarını denetleyerek gereken zamanda ve gereken noktada önerilerde bulunuyorlar.


ÇHSDK ve üyeleri, yeni dönemde “siyasi danışma sistemini anlamak, istişare etmek ve politikaları değerlendirmede iyi olmak” ilkesi doğrultusunda sorumluluklarını yerine getirmekte, bilhassa sosyal kalkınma ve halkın yaşam koşullarının iyileştirilmesi ile ilgili konulara önem vermekteler.


Verilere göre, 13. ÇHSDK 1. Toplantısı'nın tamamlanmasından bu yana Çin genelindeki üyelerin ortaya koyduğu 5 bin 360 önerge toplandı. Şu ana kadar bu önergelerin yüzde 99,2'si yerine getirilerek sonuçları hakkında delegelere geri bildirimde bulunuldu.


Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in de vurguladığı gibi, “halkın gönlünü kazanmak en büyük siyasettir, fikir birliği sağlamak ilerleme gücüdür.”


ÇHSDK, ülkede demokrasinin hayata geçirilmesini mümkün kılan önemli bir sistemdir. Siyasi danışma, demokratik denetim ve siyasete kapsamlı katılım, sosyalist demokrasinin dinamizmini gösteriyor. ÇKP Merkez Komitesi, 19. Ulusal Kongre'den beri Siyasi Danışma Konferansı'nın demokratik denetimi arttırmasını talep etmektedir. Ülkenin her kademedeki yönetimlerine istişare yöntemiyle öneriler veren ÇHSDK komisyonları, Çin'in siyasi yaşamında büyük rol oynamaktadır.


2019 yılı, ÇHC ve ÇHSDK'nin kuruluşunun 70. yıldönümüne tekabül ediyor. Son 70 yılda ÇHSDK, ülkenin durumunun masaya yatırıldığı ve halkın görüşlerinin alındığı kritik bir platform haline geldi. Ülkedeki en yoğun katılımlı vatansever bütünleşme cephesi olan ÇHSDK, Çin'in kalkınması için iyi bir uluslararası ortamın yaratılmasına katkı yapmaktadır.             

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor