Dünya “İki Toplantı”dan daha fazla olumlu sinyal bekliyor

2019-03-04 19:43:45

“İki Toplantı” dönemini yakından takip eden çok sayıda yabancı uzman, Çin'in iki toplantıyla 2019 yılında dünyaya daha fazla olumlu sinyal göndereceğini umuyor.

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) ve Çin Ulusal Halk Meclisi'nin (ÇUHM) yıllık toplantıları kısaca "İki Toplantı" ismiyle anılıyor.

ABD Atlantik Konseyi'nin Kıdemli Araştırmacısı Albert Keidel, son yıllarda Çin'in serbest ticaret bölge inşasını hızlandırmasını, ileriye dönük önemli bir politika olarak değerlendirdi.

Albert, bu yılki “İki Toplantı”da Çin'in ekonomisine dair araştırmalarını, özellikle yatırım ve denetleme konularındaki yeni formüllerini takip ediyor.

“İki Toplantı” gündeminin Çin'in durumu ve kalkınma yönünü ortaya koyduğunu dile getiren Michigan Çin İnovasyon Merkezi Danışmanı Tom Watkins, eğitim, yapay zekâ, mobil iletişim ve yoksullukla mücadele gibi hususlara odaklanıyor.

Japonya Fukui Bölge Üniversitesi'nin Fahri Profesörü Krzysztof Szumski ise ekonomik ve diplomatik konulara özel ilgi gösteriyor. Szumski, son yıllarda Çin'in önerdiği ortak kader topluluğu inşası ve “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin uluslararası toplumdan olumlu yanıt aldığını söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor