Haber Analiz: Çin 4 trilyon yuan tutarında yeni endüstriyel plan başlattı

2019-03-02 20:19:01

Haber Analiz: Çin 4 trilyon yuan tutarında yeni endüstriyel plan başlattı

Zhao Xinyu/CRI Haber Merkezi

Çin Medya Grubu tarafından 5G teknolojisiyle verilen 4K ultra yüksek çözünürlüklü görüntülü (UHDV) Bahar Bayramı Galası'nın yankıları hâlâ sürüyor. Bununla beraber, Çin Sanayi ve Bilişim Bakanlığı, Ulusal Radyo ve Televizyon Genel Müdürlüğü ve Çin Medya Grubu, önceki gün “2019-2022 UHDV Sektörünün Gelişimine İlişkin Eylem Planı” yayınladı.

Söz konusu plana göre, önümüzdeki dört yıl içinde Çin'de çip, telekomünikasyon sektörü ve dijital hizmet dahil 4 trilyon yuanı aşan UHDV sektörü oluşturulacak.

Dünyanın ilk 4K UHDV yayın yapan televizyon kanalı dört yıl önce Güney Kore'de kuruldu. Bunun ardından ABD, Avrupa ve Japonya UHDV sektörünü geliştirme projeleri başlattı. Geçen yıl Japonya, Almanya ve ABD'de 4K televizyonu satışlarında büyük artış görüldü. Bir zaman fiyatları yüksek olan 4K streaming media programlarının fiyatları, tedarikçilerinin sıradan kullanıcıları kazanma mücadelesiyle yavaş yavaş düştü. Fiyatların düşürülmesinden sonra Google ve Apple, 4K ultra HD filmlerin azami fiyatını sıradan tüketicilerin daha kolay kabul edebileceği 19,99 dolar olarak belirledi.

Huawei Yönetim Kurulu Dönem Başkanı Xu Zhijun geçen yıl yaptığı konuşmada, Çin'de 4K kullanıcılarının sayısının 2020 yılına kadar 200 milyonu aşarak, Kuzey Amerika ve Avrupa piyasalarının toplamını geçeceği ve Çin'in de böylece dünyanın en büyük 4K piyasası haline geleceği tahmininde bulundu.

Çin Medya Grubu, UHDV yayına geçen yıl 1 Ekim'de başladı ve Çinli izleyiciler de böylece UHDV yayınlarıyla tanışmış oldu.

UHDV genişletme planı, Japonya'da çok uzun zaman önce hükümet tarafından hazırlanan “Japonya Yeniden Canlandırma Stratejisi”ne dahil edildi.

Japonya'nın resmi planına göre, 2025 yılına kadar UHD TV tüm ülkeye yayılacak. ABD'nin UHDV'yi geliştirmede piyasanın önderliğini sürdürmesine rağmen, geçen iki yıl içinde AT&T ve Comcast gibi GSM operatörleri ve internet içerik oluşturucuları arasındaki satın alımlar kızıştı ve şirketler, kullanıcıların UHDV içeriklerine yönelik taleplerini karşılamak için yeni büyüme noktası arayışlarına girdi.

ABD ve Japonya'yla kıyasla, Çin'in UHDV endüstriyel zinciri şüphesiz ki devasa bir gelişme alanıyla karşılaşacak. Çin hükümeti tarafından yayınlanan “2019-2022 UHDV Sektörünün Gelişimine İlişkin Eylem Planı”na göre, Çin'in gelecek dört sene boyunca UHD görüntüsü, yüz tanıma, tıbbi görüntüleme teşhisi ve çip gibi kilit teknolojilerinde atılım kaydedilmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra 2022 yılına kadar Çin, radyo televizyon, kültür, eğitim ve eğlence, güvenlik yönetimi ve kontrolü, sağlık, akıllı ulaşım ve endüstriyel üretim dahil altı alanda UHDV teknolojisini geniş şekilde kullanmayı planlıyor.

UHD'li bir dünya haberleşme teknolojisindeki devrimden ayrı düşünülemez. 5G teknolojisi alanında güçlü küresel rekabetle birlikte, Çin, Japonya, ABD ve Güney Kore de 5G'nin ticari amaçlı kullanımı tarihini 2020, hatta 2019 olarak belirledi. Bu da küresel UHDV endüstriyel zincirine katılanların düzenlemelerini hızlandırdı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor