“Kuşak ve Yol ilgili ülkelere kalkınma ve ümit getiriyor”

2019-03-02 19:26:08 CRI

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) 13. Ulusal Komitesi İkinci Toplantısı için düzenlenen ilk basın toplantısında, Kuşak ve Yol inisiyatifinin ileri sürüldüğü günden bu yana yüzden fazla ülke ve uluslararası örgütün katılımını çektiği bildirildi.

ÇHSDK 13. Ulusal Komitesi İkinci Toplantısı'nın Sözcüsü Guo Weimin basın toplantısında, Kuşak ve Yol inisiyatifinin ileri sürülmesinden bu yana hayata geçirilen bir dizi önemli projenin yerel ekonomik gelişmeleri hızlandırdığını belirtti.

Kuşak ve Yol projesinin gittikçe daha fazla ülke tarafından olumlu karşılandığını ifade eden Guo, inisiyatifin uluslararası alanda da büyük takdir kazandığını söyledi.

Guo, Kuşak ve Yol güzergahındaki bazı gelişen ülkelerin borçlarının tarihten kalma çok karışık bir sorun olduğuna dikkat çekti.

Çin yatırımlarının bu borçlardaki payının çok düşük olduğunu vurgulayan Guo, Çin'in yatırım yaptığı projelerin çoğunluğunun altyapı tesisleri inşası alanına yoğunlaşan uzun vadeli projeler olarak, bu ülkelere kalkınma ve ümit getirdiğini ifade etti. Guo, Kuşak ve Yol'un “borç tuzağı” yarattığı şeklindeki iddiaların tamamen asılsız olduğunu kaydetti.

Guo ayrıca, Çin'in ileri sürdüğü Kuşak ve Yol inisiyatifinin ruhunun, barış, işbirliği, açıklık, kapsayıcılık, birbirinden deneyim öğrenme ve karşıklı yarara dayalı ortak kazanç olduğunun altını çizdi.

Nisan ayında, Beijing'de düzenlenecek İkinci Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na da değinen Guo, Çin'in yeni tarihi başlangıçta ilgili ülkelerle beraber Kuşak ve Yol inşasını yeni aşamaya götüreceğini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor