Cenevre'de “Tibet'te İnsan Haklarının Gelişimi” konferansı

2019-03-02 15:22:46 CRI

“Tibet'teki İnsan Haklarının Gelişimi” konulu konferans dün Cenevre'de düzenlendi.


Çin İnsan Hakları Araştırma Enstitüsü, dün Cenevre'de düzenlenen Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin 40. Oturumu kapsamında “Tibet'te İnsan Haklarının Gelişimi” konulu konferans düzenledi.


Çin İnsan Hakları Araştırma Enstitüsü Üyesi Zha Luo konferansta, Tibet'in sosyo-ekonomik gelişimi ve Tibetlilerin hayatlarında yaşanan büyük değişiklikler hakkında bilgi verdi.


Aynı zamanda Çin Tibet Bilimi Araştırma Merkezi'nde araştırmacı olarak görev alan Zha Luo, Tibet'in ekonomik ve sosyal gelişiminde son yıllarda büyük ilerlemeler kaydedildiğine, ekonomisinin tarım ve hayvancılığa olan fazla bağımlılığının azaltıldığına ve bölgede çeşitli sektörlerin beraber geliştiği bir durum görüldüğüne işaret etti.


Zha Luo, kentlerde ve kasabalarda yaşayan insanların gelirleri arasındaki mesafeyi azaltmak amacıyla, Tibet'te köy inşasının güçlendirildiğini ve kırsal bölgeleri canlandırma stratejisi uygulandığını ifade etti.


Bölgedeki tüketime de değinen Zha, Tibetlilerin tüketiminin 1980'li yıllarda kol saati, bisiklet ve radyo gibi ürünlerden oluşurken, 2018 yılında ise otomobil, konut ve cep telefonu gibi ürünlere dönüştüğünü, tüketimdeki bu değişimin Tibetlilerin yaşam seviyesinin yükseldiğini yansıttığını söyledi.


Zha, merkezi hükümetin Tibet'in kalkınmasına yardımcı olmak üzere büyük mali destek sağladığını, aynı zamanda Çin'in doğusundaki gelişmiş bölgelerin yönetimleri ile büyük ölçekli devlet işletmelerinin de Tibet'e altyapı tesisi inşası ve personel yönetimi gibi alanlarda yardım ettiğini vurguladı.


Konferansa, çeşitli ülkeler ile uluslararası örgütlerden temsilciler ve uzmanlar olmak üzere 50'den fazla kişi katıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor