Çin'den Suriye'deki siyasi süreci hızlandırma çağrısı

2019-03-02 12:11:07 CRI

Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, Suriye'de sürdürülebilir ve etkili bir siyasi süreç başlatmak amacıyla BM'nin Suriye hükümetiyle eşgüdümü güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

Wu, BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'deki siyasi süreçle ilgili önceki gün düzenlenen oturumda, Suriye'de sürdürülebilir ve etkili bir siyasi süreç başlatmak amacıyla ayrıca, temsilcilik niteliği taşıyacak ve bütün tarafların kabul edebileceği Suriye Anayasa Komitesi'nin oluşumunun hızlandırılması ve Suriye hükümeti dahil bütün tarafların meşru kaygılarının dengeli şekilde düşünülmesi gerektiğini belirtti.

Wu, Suriye'de yıllardır süren çatışmaların hem ülkeye, hem de halkına büyük acılar getirdiğine ve Suriye halkının barışın bir an önce gerçekleştirilmesini ve tekrar yurtlarına dönmek istediğini ifade etti.

Şu an Suriye'de büyük çaplı çatışmaların temel olarak sona erdiğine işaret eden Wu, Çin'in Rusya, Türkiye ve İran liderlerinin 14 Şubat'ta Soçi'de düzenlenen toplantıda yaptıkları ortak açıklamayı takdirle değerlendirdiğine dikkat çekti.

Wu, üç ülkenin açıklamada, Suriye'de siyasi süreci hızlandırmak amacıyla Güvenlik Konseyi'nin listesinde yer alan terör örgütlerine ve bireylere darbe indirmeye devam edeceğini yinelediğini kaydetti.

Wu, BM'nin çabalarını artırarak, arabuluculuk rolünü güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

Terör örgütlerinin İdlib bölgesinde tekrar canlanarak, Suriye'nin güvenliği ve istikrarını tehdit ettiği gibi, yeniden yapılanma çalışmalarını ve mültecilerin yurta dönmesini de engellediğini belirten Wu, uluslararası toplumun terörle mücadele işbirliğini güçlendirerek, Güvenlik Konseyi listesinde yer alan bütün terör örgütlerine darbe indirmesi gerektiğini vurguladı.

Wu ayrıca, Suriye'deki tarafların aynı hedefe yönelik hareket etmesinin hızlandırılması çağrısında bulundu.

Wu son olarak, Çin'in her zaman Suriye sorununun siyasi yolla çözülmesinde ısrar ederek, BM dahil bütün ilgili taraflarla temas ile eşgüdümü pekiştirdiğinin ve sorununun siyasi çözümünde olumlu ve yapıcı rol oynamaya hazır olduğunun altını çizdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor