Çin'den Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları düzenleme çağrısı

2019-03-01 20:49:16 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Güvenlik Konseyi'nin Kore Yarımadası'ndaki olumlu gelişmeleri göz önünde bulundurarak, yaptırım önlemlerinde düzenleme yapmasını beklediklerini söyledi.

Lu Kang günlük olağan basın toplantısında, Kuzey Kore (KDHC) ve ABD liderlerinin Hanoi'deki görüşmesinde anlaşmaya varılamamasına rağmen, iki tarafın temasları sürdürerek diyaloğa devam edeceklerini açıkladığını anımsatarak, bundan memnuniyet duyduklarını söyledi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho dün, Hanoi'de yaptığı konuşmada, ülkesinin ABD'nin açıkladığı gibi, yaptırımların tamamen kaldırılmasını istemediğini, sadece halkın yaşamını etkileyen konularda yaptırımların kaldırılmasını istediklerini dile getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump da aynı gün yaptığı konuşmada, Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları kaldırmayı çok istediğini, çünkü Kuzey Kore'nin gelişebilmesini temenni ettiğini, ancak Kuzey Kore'nin daha çok taviz vermesi gerektiğini ifade etti.

Lu Kang toplantıda söz konusu açıklamalarla ilgili olarak, “Kuzey Kore ve ABD liderlerinin ikinci görüşmesinden sonra, iki tarafın Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımların kaldırılması hakkındaki ifadelerini duyduk. İki ülke arasında bu sorun üzerinde fikir ayrılıkları bulunmasına rağmen, her iki taraf da yaptırımların kaldırılmasının Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması sürecinin önemli bir parçası olduğu düşünüyor. İki ülke de bu sorunun eş zamanlı düşünülerek, beraber çözülmesi gerektiği görüşüne sahip. Çin, Güvenlik Konseyi'nin ilgili karara göre hareket ederek ve Kore Yarımadası'ndaki olumlu gelişmeleri göz önünde bulundurarak, yaptırımlarda düzeltme yapması gerektiğini savunuyor. Şu anki durumda, ilgili taraflara, duruma yapıcı bir tavırla yaklaşarak, Kore Yarımadası sorununun tamamen çözülmesini sağlamak için olumlu çaba gösterme çağrısı yapıyoruz.” dedi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor