Çin hükümetince belirlen hedeflere ulaşıldı

2019-03-01 20:40:46 CRI

Çin hükümetince belirlen hedeflere ulaşıldı

Wang Shanshan-CRI Haber Merkezi

Çin Başbakanı Li Keqiang, geçen yıl düzenlenen 13. Çin Ulusal Halk Meclisi Birinci Toplantısı'nda Çin Devlet Konseyi adına hükümetin çalışma raporunu sunarak, sosyo-ekonomik gelişmeye ilişkin 36 ölçülebilir endeks ileri sürdü. Çin hükümeti tarafından dün yapılan açıklamada ise, 2018 yılının hükümet çalışma raporunda belirlen ölçülebilir endekslerin hepsinin yerine getirildiği kaydedildi.

Çin Devlet Konseyi'nin resmi web sitesinde yayınlanan verilere göre, “gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH)”, “tüketici fiyatlarındaki artış hızı”, “kent ve kasabalarda yeni istihdam edilen nüfus”, “işsizlik oranı”, “gayri safi yurtiçi hasıla birimine düşen enerji tüketimi”, “bütçe açığı oranı” ve “ulusal mali giderler” gibi ölçülebilir endekslerde, yıllık beklenen hedeflere ulaşıldı ve söz konusu alanların bazılarında ise öngörülen hedefler aşıldı.

Çin'in sosyo-ekonomik gelişimi 2018 yılında başarılı bir karne elde etti. Ancak Çin'in ekonomik büyümesine ilişkin verilere karşı kuşku duyanlar var. Ciddi bir analiz yapıldığında bu tür kuşkuların yersiz olduğu ortaya çıkıyor. Yerli ve yabancı bilim çevreleri, elektrik üretim miktarı, toplam nakliye hacmi ve mali gelirler ile vergi gelirleri gibi üç endeksin GSYH verilerinin gerçekliğini kanıtlayabildiği kanısında.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından dün yayınlanan verilere göre, 2018 yılında 6,8 trilyon kilovat elektrik üretildi ve elektirik üretimi bir önceki yıla göre yüzde 6,8 arttı. Toplam nakliye hacmi ise 51 milyar 500 milyon tona ulaşarak, bir önceki yıla göre yüzde 7,1 yükseldi. Ayrıca kamu bütçesi geliri de 18 trilyon yuanı bularak, bir önceki yılla kıyaslandığında yüzde 6,2'lik bir artış kaydetti ve bunlardan vergi geliri de 15,6 trilyon yuana ulaşarak yüzde 8,3 arttı. Adı geçen üç endeksteki artış hızı da 2018 yılında gerçekleştirilen yüzde 6,6 büyüme hızına kesin dayanak sağladı.

Bununla beraber, Çin'in ekonomik büyüme hızı, ekonomi alanında küresel çapta otorite olarak kabul edilen kuruluşların tahminlerine de tam uydu. Uluslararası Para Fonu (IMF), 2018 için Çin'in ekonomik büyüme hızını yüzde 6,6 olarak belirlerken, Dünya Bankası'nın tahminleri de yüzde 6,5 olmuştu. OECD de Çin ekonomisinin yüzde 6,7 büyüceği tahmininde bulunmuştu.

Makro veriler yeteri kadar ikna edici değilse, Çin halkının yaşam koşulları Çin ekonomisinin canlılığını daha doğrudan anlamaya yardımcı olabilir. Kısa bir süre önce sona eren Bahar Bayramı tatilinde, perakende ve yeme-içme sektörlerindeki tüketim hacmi 1 trilyon yuanı aşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 arttı. Ülke genelinde ağırlanan turist sayısı yüzde 7,6 artarak 415 milyonu buldu, turizm gelirleri de yüzde 8,2 yükselerek 513 milyar 900 milyon yuana ulaştı. Ayrıca, tüketimin ekonomik büyümedeki dinamo rolü daha da güçlendirildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor