Wang Yi: ABD ve Kuzey Kore diyaloğu korumalı

2019-03-01 09:33:33

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD ile Kuzey Kore'nin sabırlı olmalarını ve diyaloğu sürdürmelerini umduklarını söyledi.

Wang Yi, dün başkent Beijing'de Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) Dışişleri Bakan Yardımcısı Ri Kil-Song ile bir araya geldi.

Wang Yi, görüşmede uluslararası toplumun Kuzey Kore ve ABD liderleri arasında Hanoi'de yapılan zirveyi yakından takip ettiğini belirtti.

“Kuzey Kore-ABD müzakerelerinde artık kökleşmiş meselelere dokunulduğundan zorlukların görülmesi de kaçınılmaz” ifadesini kullanan Wang, Kore Yarımadası'nda diyalog yoluyla siyasi çözüm arayışında bulunmanın genel eğilim olarak kabul edildiğini söyledi.

Wang Yi, “Çin, ABD ve Kuzey Kore'nin kararlılıklarını pekiştirerek sabırlı olmaları, diyaloğu sürdürmeleri ve orta yolda buluşmalarını umuyor” dedi. Wang, bu konuda yapıcı rol oynamaya hazır olduklarını da sözlerine ekledi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, aynı gün Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un diplomasi danışmanı Philippe Etienne ve eski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Asistanı Susan Shirk ile de görüştü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor