Çin: Hindistan ve Pakistan soğukkanlılığını azami derecede korumalı

2019-02-28 20:20:57 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin'in Hindistan ile Pakistan'a soğukkanlılığını azami derecede koruyarak, bir an önce diyalog kurma ve durumu kontrol altına alma çağrısında bulunduğunu belirtti.


Pakistan Başbakanı İmran Han dün verdiği bir demeçte, durumun kötüleşmeye devam etmesini istemediklerini ve Keşmir'in Hindistan yönetimi altındaki bölgede Hint polislere yönelik gerçekleştirilen saldırıyı soruşturma konusunda Hindistan tarafıyla işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi.


Savaşın hiçbir tarafa fayda sağlamayacağını dile getiren İmran Han, Hindistan'la diyalog yoluyla, birlikte çözüm bulmaya hazır olduklarını ifade etti.


Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj ise, durumun tırmandığını görmek istemediklerini ve sorumlu bir tavırla soğukkanlılıklarını koruyacaklarını kaydetti.


Lu Kang, günlük olağan basın toplantısında, “Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, son günlerde Hint ve Pakistanlı mevkidaşlarıyla ayrı ayrı yaptığı görüşmelerde, Çin'in kaygılarını defalarca ifade etti. İki tarafın da soğukkanlılıklarını azami derecede koruyarak, bir an önce diyalog başlatmasını ve durumu etkili şekilde kontrol altına alarak, bölgedeki barış ve istikrarı beraber savunmasını umuyoruz.” dedi.


Lu, Çin'in barışa katkıda bulunmak ve görüşmeleri ilerletmek için son günlerde Hindistan ve Pakistan'la sıkı temaslarda bulunduğuna dikkat çekti.


İki ülkenin de şu anki durumun kötüleşmesini istemediğini ve bu nedenle sorunun diyalog yoluyla çözülmesi için Çin'in iki tarafı da teşvik ettiğini vurgulayan Lu, bu konuda yapıcı rol oynamaya devam etmeye hazır olduklarının altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor